Je to příběh mladých manželů vlastnících cukrárnu v Belfastu. Amy a Daniel McArthurovi, odmítli v roce 2014 upéct dort pro Garetha Lee, na kterém mělo být napsáno „podpořte manželství gayů“. Homosexuální aktivista Lee je zažaloval a ve dvou instancích vyhrál. Tento týden padlo rozhodnutí Nejvyššího soudu Velké Británie.

Soud předchozí rozsudky zrušil a předsedkyně soudu lady Haleová to zdůvodnila takto: „Je hluboce ponižující a jde o útok na lidskou důstojnost, když je nějaké osobě odmítnuta nějaká služba kvůli jejímu původu, náboženství, sexuální orientaci, postižení, pohlaví nebo víře. Ale to se v tomto případě nestalo. Není pravda, to co tvrdí pan Lee, že jeho zakázka byla odmítnuta kvůli jeho sexuální orientaci. Pekaři by odmítli upéct tento dort pro jakéhokoliv zákazníka bez ohledu na jeho sexuální orientaci.“

A lady Haleová dodala: „Pekaři nesměli odmítnou své zboží panu Leeovi, protože je gay a podporuje svatby gayů, ale to je něco zcela jiného, než je nutit k tomu, aby dodali dort ozdobený sdělením, se kterým oni sami hluboce nesouhlasili.

Komentátor listu The Independent rozsudek kritizoval. Podle jeho názoru se Gareth Lee stal obětí útoku na svou lidskou důstojnost, protože jeho sexuální orientaci a sdělení na dortu prý od sebe nelze oddělit, stejně jako nelze odebrat vajíčka a mouku z dortu, který je již hotový.

Ale autor komentáře přehlédl, že by tato argumentace vedla k diktátu několika nad všemi ostatními. Lidská důstojnost jednoho homosexuála, by jemu samému umožňovala kdykoliv porušit lidskou důstojnost všech těch, od kterých by on požadoval nějakou službu. Jejich lidská důstojnost, v konkrétním případě jejich víra, by musely ustoupit jeho potřebám.

A přesně to požaduje salonní levice od většiny společnosti, když ve jménu ochrany práv menšin vynucuje faktické omezení práv ostatních.

(eportal.cz, foto: Pixabay)

Komentáře