Nezisková organizace Lékaři bez hranic se zapojila do debaty o přerozdělení válečných sirotků ze Sýrie do jednotlivých evropských zemí. Agentura Reuters napsala, že jen v Řecku v táboře Moria se v tuhle chvíli nalézá asi 3 tisíce dětí – uprchlíků. V zájmu jejich zdraví, především duševního zdraví, je podle Lékařů bez hranic nezbytné nechat je žít v co nejnormálnějším prostředí. V táboře se týden co týden pokouší řada teenagerů o sebevraždu, další děti trpí úzkostmi, záchvaty paniky a dalšími psychickými obtížemi.

„Je to už třetí rok, co Lékaři bez hranic vyzvali řecké orgány a EU jako celek, aby převzali odpovědnost za své kolektivní selhání,” napsala agentura. „Je na čase přesunout co nejrychleji nejzranitelnější osoby do bezpečného ubytování v jiných evropských zemí,” soudí Lékaři bez hranic.

Na řeckém ostrově Lesbos jsou běženci ubytovaní v námořních kontejnerech a v naprosto nedostačujících stanech. Neziskové organizace za to úřady opakovaně kritizovaly. Řecké úřady se od roku 2015 stačily vypořádat s přílivem migrantů ze Sýrie zpustošené občanskou válkou, ale i z chudých zemí afrického kontinentu.

Situaci by pomohlo řešit, kdyby si část běženců přerozdělily i další země EU. Některé z nich to však striktně odmítají, píše Reuters.

(parlamentnilisty.cz, foto: Pixabay)

Komentáře