Na sever Afriky přicházejí další a další migranti, kteří by se rádi dostali do Evropské unie. Když přišli na to, že se jim v Itálii pomalu zavírají dveře, hledají jiné cesty za zářivější budoucností. Jednou z možností pro ně představuje Španělsko, přesněji řečeno dvě španělské enklávy v severní Africe – Ceutu a Melillu. Právě skrze ně se migranti snaží dostat do EU. Letos se do Španělska pokusilo dostat přes 33 tisíc lidí, 1723 osob při pokusu o vstup do Španělska zemřelo.

45. prezident USA Donald Trump Španělům doporučil, aby postavili zeď a to už na Sahaře na severu Afriky. Když byl upozorněn, že Sahara je poušť, která se táhne tisíce kilometrů, podle serveru deníku The Guardian tuto informaci odbyl. „Saharská hranice nemůže být větší než naše hranice s Mexikem,” měl říci.

Nezohlednil přitom skutečnost, že Ceuta a Melila jsou jen dvě malé enklávy a většina zdi by vedla na území cizích států.

Španělský ministr zahraničí Josep Borrell prozradil, že doporučení o stavbě zdi přes Saharu zaznělo v Bílém domě, když Spojené státy navštívil španělský královský pár. Ministerstvo potvrdilo, že Borrell skutečně vyzradil Trumpovu radu Španělsku, ale více se k tomu nechtělo vyjadřovat.

Podle španělského deníku El País měl Borrell také říci, že Evropa je schopna absorbovat jen určitý počet migrantů. Evropská společnost není připravena absorbovat obrovské množství nových občanů.

(parlamentnilisty.cz, foto: Shutterstock)

Komentáře