Tam si je rozdělí několik zemí EU, oznámil maltský premiér Joseph Muscat poté, co zakotvení lodi odmítla Francie. Ochotu převzít 10 migrantů potvrdilo Portugalsko.
Maltský premiér Muscat na Twitteru oznámil, že maltská loď převezme migranty z lodi Aquarius 2 v mezinárodních vodách a dopraví je na Maltu. Poté si je převezmou čtyři „další země EU“, uvedl Muscat s tím, že chce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a dalšími lídry ukázat, že „multilaterální přístup je možný“. Deník El Mundo s odvoláním na zdroje ze španělské vlády napsal, že dalších patnáct migrantů převezme Španělsko.Na palubě lodi Aquarius 2 je nyní 58 migrantů, včetně několika nezletilých a těhotné ženy, které posádka lodě nabrala v mezinárodních vodách ze dvou vratkých člunů minulých týden nedaleko Libye. Tamní pobřežní hlídce je ale posádka nechtěla předat kvůli špatným podmínkám v libyjských táborech, uvedl španělský server eldiario.es.

Do Marseille se Aquarius vydal v pondělí a jeho provozovatelé požádali francouzské úřady, aby jí mimořádně udělily povolení k zakotvení a vylodění běženců. Paříž žádost neziskových organizací Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée odmítla ústy ministra financí Bruna Le Maira a doporučila vylodění na Maltě.

„Meteorologické podmínky se zhoršují a v následujících hodinách čekáme vlny vysoké až pět metrů. Z tohoto důvodu je důležité a zásadní najít přístav, kde bychom mohli bezpečně vylodit všechny tyto lidi,“ uvedl jeden ze záchranářů na palubě lodi.

Když nový italský kabinet v červnu uzavřel přístavy lodím neziskových organizací, každé další nevládní plavidlo s migranty na palubě vyvolalo politickou roztržku. Loď Aquarius je poslední lodí provozovanou nevládními organizacemi, která ve Středozemním moři hledá a zachraňuje běžence.

Francie na rozdíl od Španělska nikdy záchranářským lodím nepovolila u svých břehů přistát. Paříž se hájí tím, že zachránění na moři mají být podle námořního práva dopraveni do nejbližšího bezpečného přístavu. Nejbližší přístavy od Libye, kde Aquarius uprchlíky nabral, „jsou, jak všichni vědí, v Itálii a na Maltě“, konstatovala francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová. „Nebudeme přece znovu vynalézat zeměpis,“ dodala.

(SCa, www.ceskoaktaulne.cz, foto: Reuters)

Komentáře