Pražského zastupitele Filipa Humplíka nedávno zaujala literatura, která je k vidění na stránkách Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Studenti Gender Studies tu mohou najít inspiraci k četbě. Knihy o marxismu ve Spojených státech, o anarchismu či o permanentní revoluci a tak podobně.

Když to Humplík zjistil, prý ho to naštvalo a pobavilo zároveň. „Tenhle obrázek mě pobavil a naštval zároveň. Genderová studia, FSS na Masarykově univerzitě v Brně. A rovnou nad tím na fotce knihovna doporučené literatury. Asi aby bylo jasné, kdo je vítán. Předpokládám, že za věty typu ‚jsou jenom dvě pohlaví, muž a žena‘ se tam rovnou vylučuje. A říct třeba nahlas jména jako Churchill nebo Reagan znamená hrubý kázeňský přestupek,“ napsal Humplík na sociální síti facebook.

Zdá se, že v Maďarsku už podobné problémy řešit nebudou. Vláda Viktora Orbána přijala legislativu, na základě které mají být obory Gender Studies uzavřeny novým studentům. Informuje o tom server HungarianFreePress.com. Opatření se prý nedotkne příliš mnoha studentů. Momentálně ho v Maďarsku studuje 14 lidí a v příštím akademickém roce by mohlo být přijato 18 studentů, pokud to tedy ještě půjde. Server však považuje počínání vlády za nebezpečné, za útok na akademickou svobodu. Je prý příznačné, že vláda rozhodla o této legislativě v půli prázdnin a dotčeným kruhům dala na reakci jen 24 hodin. Ve zdůvodnění legislativního návrhu se tvrdí, že obor Gender Studies není ekonomicky racionální.

Skutečné důvody k zákazu Gender Studies mohou však být ideologického rázu. Server upozrňuje, že mládežnická křesťanská organizace blízká vládní straně Fidez Viktora Orbána už v roce 2017 studenty Gender Studies kritizovala.  Šéf této mládežnické organizace Lőrinc Nacsa označil tento studijní obor za „zbytečný a destruktivní“.

„Musíme zvýšit povědomí o tom, že tyto programy nijak nepozvednou náš národ. Ve skutečnosti ničí žebříček hodnot existující v zermích střední Evropy,“ uvedl Nacsa k tématu Gender Studies.

  Výbor OSN: Zákaz zahalenia vo Francúzsku porušuje ľudské práva

Server HungarianFreePress.com k tomu dodává, že vůbec nejnebezpečnější na této kauze je, že se to v Maďarsku může stát a že jsou s tím lidé smíření. Vláda dál utahuje šrouby, tentokrát zaútočila na akademiky. Otázkou prý je, koho si vybere příště.

(parlamentnilisty.cz, foto: Shutterstock)

Komentáře