Německý deník Handelsblatt tvrdí, že Němci dostali nápad, V příštím volebním období, které odstartuje v roce 2019, by si v čele Evropské komise přáli Němce. Českým čtenářům informaci zprostředkovala sobotní MF Dnes. Nejmocnějším politikem EU by se mohl stát např. německý ministr hospodářství Peter Altmaier, ministryně obrany Ursula von der Leyenová,nebo dokonce stávající německá kancléřka Angela Merkelová.

Německý politik v čele Komise stál naposledy v roce 1967, tedy před jednapadesáti lety. Nelze tedy vyloučit, že vznesou určité nároky. Německo však už teď hraje v EU zásadní roli a ostatní členové možná nebudou stát o to, aby pozice Berlína ještě posílila. Stávající předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ostatně bývá považován za prodlouženou ruku německých politiků. Ale zdá se, že to Němcům nestačí.

„Funkce předsedy Evropské komise se v pojetí jejího současného šéfa Jeana-Clauda Junckera stala mnohem političtější, než tomu bylo dříve. A i celá Evropská komise se z dřívější spíše jen úřednické převodní páky stala politickým orgánem, který se snaží přicházet s vlastními unijními projekty. To sice vyvolává rozporuplné reakce mezi politiky členských států, ale faktem je, že postavení Evropské komise v minulých letech nebývale posílilo,“ doplnil deník.

(parlamentnilisty.cz, foto: Shutterstock)

Komentáře