“Dnes se Rusko nebere jako spojenec, ale jako hrozba pro americkou nadvládu,” řekl Sergej Šojgu v rozhovoru pro italské noviny Il Giornale.

“Já, jako prezident Ruské geografické společnosti, jsem již dlouho chtěl prezentovat kolegům ze Spojených států  jejich „americký svět“,  aby se na něj podívali a vysvětlili nám, proč když se jimi určení “protivníci USA”  nacházejí na Středním východě a ve východní Asii, se blíží  všechny jejich vojenské základny a skupiny k ruským hranicím,” dodal.

“Stále nás obviňují z agresivních plánů týkajících se Západu, ale naopak stále posilují své síly poblíž našich hranic,” poznamenal ministr.

Podle něj má NATO novou prioritu: Vytvořit  „vojenský Schengen“ , který by umožnil rychlé nasazení vojenských sil a techniky k ruským hranicím..

Vojenská aliance NATO, vedená USA, stále zvyšuje svou přítomnost ve východní Evropě a v blízkosti ruských hranic.

Minulý měsíc bylo přibližně 18.000 vojáků z 19 zemí, většinou členů NATO, umístěno v Polsku a třech pobaltských států, v Estonsku, Lotyšsku a Litvě.

Rusko se obává zvýšeného nárůstu vojáků NATO poblíž svých hranic a zároveň obviňuje  země jako je Polsko ze snahy o trvalou přítomnost vojsk NATO na své půdě.

Šojgu tvrdí, že rusko-americké napětí bylo – na rozdíl od toho, co tvrdí USA – “uměle vytvořeno” americkými elitami, které věří v nadvládu Washingtonu.

Tyto elity, řekl Šojgu, “věří tomu, že svět je rozdělen na USA a zbytek, který je zlý”.

Ruský šéf obrany dále popsal rozmístění raketových systémů v Evropě jako porušení “Smlouvy o amerických  a sovětských raketách středního doletu (INF)“, uzavřenou v roce 1987 mezi SSSR a USA.

Tyto systémy by mohly být použity pro odpalování raket Tomahawk na evropskou část Ruska.

“Opakovaně a veřejně jsme se na všech významných mezinárodních fórech jasně vyjádřili, že Spojené státy přímo porušují Smlouvu INF, protože v průběhu rozmístění raketového štítu v Evropě instalovaly své vertikální systémy MK-41, které mohou být použit pro start rakety Cruise Tomahawk. Devastující poloměr těchto raket pokrývá téměř celou evropskou část ruského území, “řekl ruský ministr obrany.

  Focus řekl, co čeká Sýrii po volbách v USA

(prvnizpravy.cz, foto: Novosti.rs)

Komentáře