Uvedl to publikaci „Strana.ua“ bývalý diplomat ukrajinského velvyslanectví ve Washingtonu Andrej Teliženko. Porošenkova administrativa předtím zprávy, že schůzku si vůdci zaplatili rozhodně popírala a tvrdila, že to byl fenomenální úspěch ukrajinské politiky.

Podle exdiplomata za to získala americká společnost BGR 400 000 dolarů. Zároveň Teliženko odmítl, že se na organizaci setkání podílela ukrajinská diplomatická mise a Trumpův poradce Michael Cohen.

„Jednalo se o oficiální platbu BGR. Před tím Pavlo Klimkin (ukrajinský ministr zahraničních věcí ) měl foto s Trumpem., což se rovněž krylo oficiální platbou BGR, a velvyslanectví v této situaci bylo zmimo. Bohužel, to se nedělo ani v době Janukovyče, kdy u nás byly studené vztahy se Spojenými státy, dokonce i tehdy, když mělo velvyslanectví za Obamy přístup k různým americkým vládním strukturám,” řekl Teliženko, který je v současnosti politickým konzultantem v USA a Kanadě.

 

Ukrajina dala statisíce dolarů na úplatcích za setkání Porošenko-Trump

 

Upozornil že zaplacená schůzka neodpovídala americkému protokolu oficiálního setkání hlav států, kde doprovází politiky jejich první dámy, společná foto atd. O neplnohodném setkání pak svědčí osamocený Porošenkův brífing před plotem Bílého domu.

Kromě toho bývalý diplomat upozornil na současné „ochlazení” Washingtonu k ukrajinskému tématu.

„Naše země je v oblasti priorit USA, nikoli na druhém nebo dokonce desátém místě a problém se zhoršuje jen tím, že ukrajinští politici, kteří přicházejí do Washingtonu, DC, s sebou přinášejí ty samé žaloby a stížnosti jako před několika lety,“ poznamenal.

Setkání Porošenka a Trumpa se konalo 20. června 2017. Následně ukrajinský vůdce řekl, že s prezidentem USA diskutoval o podpoře Ukrajiny v boji proti „ruské agresi” a další politice sankcí proti Moskvě. Bílý dům poznamenal, že se prezidenti setkali, aby diskutovali o podpoře mírového řešení situace v Donbasu.

Později média citovala zdroje v Kyjevě, když uvedla, že Porošenkovi mediátoři zaplatili Cohenu minimálně 400 000 dolarů, aby uspořádal schůzku. Tyto informace odmítl jak oficiální Kyjev, tak poradce amerického prezidenta.

  CNN si vyráběla lživé reportáže podle aktuálních potřeb

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

Komentáře