Zdá se to být pravdivý příběh.

Oceány na Europě jsou hodně podobné těm pozemským, řekl Mike Brown, vědec z Caltech. Ten je spoluautorem knihy o Jupiterově satelitu. Pod silnou vrstvou ledu (ano, jde o zmrzlou vodu) je masivní tekutý oceán slané vody a jiných chemikálií, která, pokud se vezme do úvahy geologická aktivita a přísun energie, by mohla obsahovat život, jak věří vědci.

S využitím nejmodernější technologie k analýze odlesku slunečního světla od povrchu Evropy, Brown a jeho kolegové byli schopni zjistit, že některé z materiálů, které se zde vyskytují desítky let jsou soli nacházející pod krustou ledu.

„Jsou zde důkazy, že tamní oceány mají velmi podobné složení jako ty naše.“, řekl Brown. „Víme, že je tam příjemné místo pro život.“

Od doby, co sonda od NASA – Galileo navštívil Europu a další části našeho solárního systému mezi lety 1989 až 2003, vědci spekulují, že povrch měsíce je tvořen solí a dalšími chemikáliemi. Zatím to ale nemohli potvrdit. Brown přirovnal celou situaci k otisku prstu, na kterém z dálky pozorujeme jedinečné zákruty a smyčky, které každý člověk na má.

Dnešní technologie dávají vědcům doposud ty nejlepší obrázky chemického složení měsíce. Nachází se tam sůl, síra a magnesium – všechny tyto prvky se nacházejí i na Zemi.

Brown žertoval, že bychom sice mohli poslat na povrchu mikrofon a poslouchat zvuky velryb, lepší bude poslat něco, co nabere vzorky zeminy.

„Máme technologii, která to dokáže.“, řekl Brown. „Europa působí jako pěst na oko s tímto obrovským množstvím vody.“

Měsíc Jupitera Europa má více vody než-li Země a možná i více vody než kterékoliv těleso v naší sluneční soustavě.

Je taky fakt, že nedaleko se nachází další Jupiterův měsíc Io, který neustále chrlí do vesmíru síru. Hodně z toho dopadne i právě na měsíc Europa rychlostí až 251 Mm/h. To podle Browna dodává měsíci Europa potřebnou energii.

Pokud jde o vodní měsíc Jupitera, je to nejlepší možnost jak se naučit něco nového.

(megazine.cz, foto: Shutterstock)

Komentáře

Sdílejte