Nejvíce je spojuje opozice vůči Bruselu, tvrdí autorka článku na internetu německé televize . Ale v otázce vztahů s Moskvou jsou pozice Varšavy a Prahy naprosto opačné.

Seznam témat k diskusi je dlouhý: ekonomické vztahy mezi oběma zeměmi, migrační krize, hegemonie Bruselu a samozřejmě skutečná role USA a Ruska v geopolitice, uvedla ZDF.

V současné době se Polsko a Česká republika snaží držet spolu, zejména při konfrontaci s EU, pokračovala německá novinářka. Spolu s Maďarskem a Slovenskem usiluje Visegrádská skupina o posílení své role v Evropské unii a NATO. V otázkách migrační politiky mají Duda a Zeman tutéž ideu: jsou přesvědčeni, že kvóty pro uprchlíky jsou nepřijatelné. Předseda vládnoucí strany Polska „Právo a spravedlnost“ Jaroslaw Kaczynski prohlásil, že migranti přináší nemoci a parazity a Zeman přirovnal migrační dění k „organizované invazi“.

Varšava a Praha rovněž stejně přemýšlí nad otázkami souvisejícími se zásadami právního státu, poznamenala ZDF. Po vítězství ve volbách začaly národní-konzervativní síly v Polsku reorganizovat stát. Zablokovaly činnost Ústavního soudu, podřídly veřejnoprávní televizi vládní linii a přijaly řadu soudních reforem, které rozšiřují exekutivní moc (Ale jakém smyslu by měly být ohledně tohoto tématu pozice Zemana a Dudy blízké ale autorka materiálu Natalie Stegerová jaksi nevysvětlila – pozn. red.).

Nicméně vztahy s Moskvou zůstanou „Achilovou patou” přátelství Prahy a Varšavy. V této otázce mají země velmi odlišné názory. Milos Zeman udržuje úzké vztahy s Putinem. Místní konzervativci a liberálové s tím nesouhlasí, ale prezident sám ospravedlňuje svoji pozici ekonomickými zájmy země. Ze stejného důvodu hlava České republiky vystupuje za zrušení protiruských sankcí. Svého času dokonce řekl, že „připojení”Krymu je již “fait accompli”(„hotovým faktem“), připomněl televizní kanál.

Pro Polsko je Rusko „věčným nepřítelem, věčnou hrozbou”. Za ukrajinské krize byla Varšava vždy na straně Kyjeva, takže pro polské orgány je cizí dvojítý postoj České republiky k Rusku. Duda a Zeman budou také diskutovat o úloze Kremlu v současné geopolitické situaci. Polsko také velmi znepokojuje otázka energetické nezávislosti na Rusku.„Vypadá to, že seznam témat k diskusi mezi přáteli – sousedy je nejen dlouhý – oba prezidenty také čeká řada pastí,“ uzavřela autorka materiálu.

  Škromach vyvolal lavinu. Zkritizoval Českou televizi, diskuze se mu vymkla z rukou

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

Komentáře

Sdílejte