Moskva je připravena vyjít vstříc Berlínu, který by chtěl vidět určitou část plynu dále proudit do západní Evropy přes území Ukrajiny, a to navzdory výstavbě „Nord Streamu – 2“, sdělil korespondent německého deníku.

„Altmaier vyřešil energetický spor,” uvedl německý deník.

V konfliktu, v jehož centru stojí otázka zajištění západní Evropy ruským plynem, bylo nastíněno řešení. V průběhu jednání mezi německým ministrem hospodářství Peterem Altmaierem a ruským ministrem energetiky Alexandrem Novakem v Moskvě se obě strany „v zásadě“ domluvily, že poskytnou Kyjevovi záruky, že tranzit plynu z Ruska na Západ přes Ukrajinu bude pokračovat, napsal autor článku Nikolaus Doll.

„Většina ruského zemního plynu však bude do západní Evropy proudit oběma větvemi potrubí Nord Streamu,” uvedl korespondent Die Weltu.

Po setkání s ruskými ministry Altmaier rovněž vyjádřil přesvědčení, že nový plynovod „Nord Stream-2“ bude vybudován a „oprávněné bezpečnostní zájmy Ukrajiny” nebudou ignorovány.

Ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak naopak potvrdil, že v otázce dodávek plynu „bude nalezeno řešení”. Ruská vláda se tedy dohodla, že část plynu bude i nadále proudit na Západ potrubím přes Ukrajinu, tvrdí autor článku.

Během rozhovorů ruského prezidenta Vladimira Putina a německé kancléřky Angely Merkelové, které se uskuteční tento pátek v Soči, Moskvě a Berlíně, podle Nikolause Dolleho dojde ke konečné dohodě o dodávkách plynu.

„A proto musí být konflikt nad zdroji vyřešen,” poznamenal korespondent německých novin.

Více než 30% plynu spotřebovaného Evropskou unií pochází z Ruska. „To znamená, že dodávky Moskvy jsou rozhodující prododávky tepla a pro chemický průmysl v západní Evropě,” upozornil autor článku.

„Přesněji řečeno, německá vláda podporuje realizaci projektu Nord Stream-2, protože doprava plynu na této trase je levnější, než prostřednictvím Ukrajiny. Navzdory tomu Berlín trvá na pokračování tranzitu plynu přes těžce zchátralé ukrajinské potrubí, a tak dokonce riskuje, že vyvolá další nelibost  Moskvy. A tudíž je toto řešení politicky motivováno,” uzavřel korespondent Die Weltu.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

Komentáře

Sdílejte