Rusko vybídlo USA uvažovat o tom, jak reagovat na příběh cementárny Lafarge, francouzské společnosti v Sýrii, která je podezřelá z financování zločineckých skupin v arabské republice včetně teroristické organizace „Islámský stát“. Uvedl to v New Yorku zástupce ředitele odboru nových výzev a hrozeb ruského ministerstva zahraničí Dmitrij Feoktistov k výsledcím dalšího kola rusko-amerických konzultací o boji proti financování terorismu.

Podle diplomata může být jednou z možností přijetí prohlášení v Mezinárodní finanční akční skupině (FATF), jejíž plenární zasedání se bude konat v červnu v Paříži. Zdůraznil, že Rusko nespěchá s obviněním, a upozornil na šetření činností Lafarge provedeného ve Francii, podle něhož společnost celkem uhradila členům IS a „Džebhat an-Nusra“ na 15 milionů eur.

„Pokud se tato fakta potvrdí, je to pobuřující největší porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN, embarga platného v Evropské unii, a do očí bijící čin financování teroristických organizací. Navrhli jsme Američanům, aby se na tím zamysleli, a reagovali na tuto situaci v rámci příslušných mezinárodních místech, a to především ve FATF, možná ve formě prohlášení,” citovala Feoktistovaagentura TASS. Podle něj by FATF mohla připomenout státům nutnost „komplexní realizace“ rezolucí Rady bezpečnosti OSN o boji proti financování terorismu, jakož i zdůraznit, že nemůžeme podpořit „jakékoliv finanční, obchodní a hospodářské vztahy s teroristy“.

Podle zástupce ředitele odboru ruského ministerstva zahraničí, Američané reagovali opatrně vůči návrhu ruské strany s tím, že až do ukončení vyšetřování FATF a OSN nebudou reagovat na tento příběh. Z hlediska Moskvy to téma vyžaduje „veřejné osvětlení” a Rusko plánuje diskutovat o něm s „francouzskými a dalšími kolegy”, dodal Feoktistov.

Tři roky spolupráce s „Islámským státem“

V roce 2016 zveřejnil deník Le Monde vyšetřování machinací společnosti Lafarge v Sýrii. Bylo poznamenáno, že v roce 2007 společnost koupila cementárnu 150 kilometrů severovýchodně od Aleppa a od roku 2011 tam zahájila výrobu. Podle Le Monde, aby si zajitila funkčnost továrny, Lafarge přišla do kontaktu s bojovníky IS, kteří ji začali účtovat „daň” za to, že je na území, které má pod kontrolou.

  Nenapsaly Drahošovi závěrečnou řeč v televizní debatě ruské tajné služby?

Na začátku roku 2017 se ministerstvo hospodářství Francie obrátilo na státní zastupitelství, aby zjistilo, zda společnost uzavřela dohodu s militanty. Současně byla podána žaloba na státní zastupitelství Asociací pro ochranu práv obětí hospodářské kriminality Sherpa a později – celého množství takových nevládních organizací. V červnu roku 2017 bylo proti společnosti zahájeno šetření.

V březnu téhož roku společnost Lafarge přiznala, že závod společnosti v Sýrii platil třetím stranám, aby jednaly s ozbrojenými skupinami. Vedení společnosti tvrdilo, že se jednalo o to, aby byla zajištěna bezpečnost zaměstnanců továrny, a že koneční příjemci peněz po dlouhou dobu nebyli známí. Tento závod ukončil činnost v Sýrii v září 2014.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

Komentáře

Sdílejte