„Letecká obrana zachytila ​​více než 20 střel,” uvedl zdroj (agentura Reuters uvedla 30 střel) RIA Novosti. Podle něj mezi potvrzenými cíli patří výzkumné centrum, velení gardy, letiště, kasárny zvláštních sil.

Informovala o tom agentura RIA Novosti s odkazem na svůj zdroj. Později média informovala, že ruské ministerstvo obrany hovoří dokonce o likvidaci 71 raket.

Zdroj agentury uvedl, že v Damašku a v provincii Hama bylo slyšet mnoho výbuchů. Následně Sýrie upřesnila, že na zemi zamířilo 110 západních raket.

Podle médií údery na Sýrii trvaly asi 50 minut.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že syrské jednotky pro odražení útoku používaly protiletadlové zbraně S-125, S-200, Buk a „Kvadrat“, vyrobené v SSSR. Například sestřelila všech 12 raket směřujících na letiště Drumein.

Západní státy, které se zúčastnily útoku, prohlásily, že tak zamezují Sýrii ve výrobě chemických zbraní. Francie uvedla, že o útoku předem informovala Ruskou federaci s tím, že nejsou naměřeny na spojence Sýrie a nemají za cíl změnit režim v Damašku. Ovšem agentura Reuters s odkazem na svůj zdroj uvedla, že Francie nijak neupozornila ruského prezidenta Vladimira Putina o útoku. Ostentativní vyhnutí se ruským oblastem odpovědnosti ruské protiraketové obrany potvrdilo i ruské ministerstvo obrany.

Rusko, které úder ostře odsoudilo, chce svolat k situaci mimořádné jednání Rady bezpečnosti OSN. Íránský vůdce v této souvislosti označil lídry USA, Francie a Velké Británie za “zločince”.

„Je pozoruhodné, že k tomu došlo v předvečer práce odborné skupiny OPCW. Takže Washington chápe, že experti potvrdí, že nedošlo k chemickému útoku. Tím, že zničí nějaké objekty se Spojené státy pokouší říct, že v těchto zařízeních byly použity chemické zbraně, ale byl proveden útok na raketami, takže nic nenajdou,” prohlásil Vladimir Džabarov, člen skupiny ruských poslanců, kteří se nacházejí v Sýrii.

Ale kritika přišla ze samotných Spojených států. Americký senátor Bernie Sanders, který předtím usiloval o nominaci na prezidenta Spojených státech, nazval útok na Sýrii nezákonným a neoprávněným.

„Je to Kongres, a ne prezident, který nese ústavní zodpovědnost za rozpoutání války. Mezinárodní společenství musí podporovat zákaz používání chemických zbraní, ale není jasné, jak chce Trump nelegálními a neoprávněnými útoky na Sýrii dosáhnou tohoto cíle,” napsal Sanders na Twitteru.

(JRu, prvnizpravy.cz)

Komentáře