Moskva má v hojné míře důkazy o zapojení Londýna do „chemického útoku“ v syrské Dúmě, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro RIA Novosti.

Předtím byl syrský chlapec Hasan Diab představen na zinscenovaném videu „Bílých přileb“ jako „oběť chemického útoku“ v Dúmě, avšak televizní kanál „Rusko 24“ uvedl podrobnosti o natáčení. Podle něj byl s matkou v suterénu, když zaslechl výkřik na ulici s výzvou, aby šel do nemocnice. Dodal, že běželi do nemocnice a jakmile do ní vstoupil Hasan Diab, byl chycen a začala na něj nalévávat vodu a pak ho dali do postele s ostatními lidmi. Chlapcova slova potvrdil jeho otec, který dodal, že ve městě nebyl žádný chemický útok.

„Nejprve je to video, od kterého vše začalo a které bylo pravděpodobně hlavním důvodem horečného útoku Američanů, Britů a Francouzů na objekty chemické výroby, jak tvrdili.  Zdá se, že i laik ví, že pokud víte, kde se nachází sklad chemických zbraní, pak bombardování tohoto skladu znamená jen jednu věc: vytvořit humanitární katastrofu pro ty, kteří žijí v okolí,“ řekl Lavrov.

Zdůraznil, že z videa „bylo naprosto jasné“, že lidé, kteří se údajně snaží zachránit údajné obětí útoku a které se pohybují v místě, kde se údajně použily jedovaté chemikálie, nejsou ničím chráněni, „možná někteří z nich byli s obvazy z gázy“. „Informace, které vidíme, by měly být velmi pečlivě analyzovány, zejména teď, aby z nás nedělali prosťáčky,” dodal Lavrov.

Provokace zinscenované „Bílými přilbami“

Ruský ministr zahraničí také řekl, že zinscenované video bylo dodáno „Bílými přilbami“, které pracují výhradně na územích ovládaných militanty, včetně teroristů „Džebhat an-Nusra“ (syrská odnož Al-Kaida).

„Měly ruce ve stejné provokaci před rokem v Chan Šajchúnu, a jsou – to není tajemství –  financováni Velkou Británií a Spojenými státy a některými dalšími západními zeměmi,“ upozornil Lavrov.

„Všechno to bylo námi dostatečně konkrétně a detailně předneseno v OPCW na zasedání výkonné rady a Rady bezpečnosti OSN. V odpovědi uslyšíme jen to, že snaha obvinit Britániu za to, že se snaží něco udělat špatně, přesahuje veškerý rámec a je nemožné o tom dokonce diskutovat, protože to tak nemůže být. Doufám, že všichni rozumní lidé vidí rozdíly v argumentech, rozdíly v tom, jaká jsou fakta na stole, a jaké důkazy nebyly předloženy,“ řekl šéf ruského ministerstva zahraničí.

Připomněl, že Rusové našli ve Východní Ghútě kanystry s chlórem na území ovládaném militanty. Rusko hodlá tuto skutečnost předložit odborníkům OPCW, řekl Lavrov, aby „nejen navštívili nejen místo polévání vodou, ale také šli do laboratoře, kde jsme našli chemikálie vyrobené v Evropě.”

Odborníci z OPCW také potřebují navštívit byt, kde leží tento kontejner chloru, uvedl ministr. „Takže je tu co vidět,” poznamenal Lavrov.

Už nejsou morální zábrany dodat S-300 Sýrii

Po raketovém útoku USA na Sýrii již Rusko nemá morální závazek nedodat Damašku protiraketové systémy  S-300, upozornil ruský ministr zahraničí.

„Nemáme teď žádné morální závazky (po útoku USA na Sýrii). Měli jsme morální povinnosti, slíbili jsme, že to nebudeme dělat před deseti lety, na žádost našich známých partnerů, a přijali jsme jejich argument, že by to mohlo vést k destabilizaci situace, ačkoli je zařízení čistě obranné, přesto jsme však dbali na požadavky, ale nyní nemáme takovou morální povinnost,” zdůraznil Lavrov.

Po úderu západní koalice na Sýrii v generálním štábu ruských ozbrojených sil prohlásili že Rusko se může vrátit k otázce dodávek S-300 do Sýrie a dalším zemím. Dosud se syrská protivzdušná obrana bránila zbraňovými systémy ještě sovětské výroby.

(JRu, prvnizpravy.cz)

Komentáře