Bratislava – Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko, který je zároveň šéfem Slovenské národní strany (SNS), jako první čelný politik koalice premiéra Roberta Fica dnes veřejně připustil možnost předčasných voleb.

“SNS se nebude bránit a nebude se držet žádného postu, včetně mého postu. Pokud to bude možné, jsme připraveni na rekonstrukci vlády. Pokud to nebude možné, jsme připraveni i na debaty o předčasných volbách,” řekl Danko.

Pokud lídři koaličních stran nedokážou zaručit jednotu poslaneckých klubů, vláda podle něj nebude mít budoucnost. V případě, že koalice přijde o většinu ve sněmovně, SNS bude podle něj prosazovat co nejrychlejší předčasné volby.

Další fungování koalice bude záviset hlavně na postoji nejmenší vládní strany Most-Híd. Ta před více než týdnem vybídla k rezignaci ministra vnitra za Ficovu stranu Směr-sociální demokracie Roberta Kaliňáka. Ministr dnes oznámil, že demisi podá, ale předseda Mostu-Híd Béla Bugár zatím neuvedl, zda straně bude tento krok stačit. Někteří představitelé strany Most-Híd, včetně její místopředsedkyně a ministryně spravedlnosti Lucie Žitňanské, minulý týden kritizovali Fica za jeho výroky, kterými Kisku v souvislosti s návrhy hlavy státu na řešení politické krize obvinil například z mocenských her.

Vedení SNS podle Danka nejednalo o případném požadavku strany na odchod Žitňanské z vlády, jak o tom o víkendu hovořil místopředseda SNS Anton Hrnko. SNS dříve například odmítla návrh ministryně na zmírnění trestů za držení nepatrného množství drog.

“Dnes ze své funkce odstoupil místopředseda vlády a ministr vnitra Robert Kaliňák. Jeho odchod není výsledkem selhání policie nebo jeho osobně při vyšetřování vraždy dvou mladých lidí. (…) Odchod Roberta Kaliňáka chápu především jako jeho osobní příspěvek ke stabilitě, udržení demokracie a možnosti pokračovat v pozitivní politice pro lidi,” napsal Fico na facebooku.

  Kiska: Síla křesťanství se ukazuje právě mezi mladými lidmi

“Robert byl jedním z nejtalentovanějších ministrů ve všech vládách, které jsem viděl. (…) Jemu vděčíme za bezproblémové zavedení schengenských pravidel, méně nehod na silnicích i možnost cestovat bez víz,” dodal.

(JRu, eurozpravy.cz)

Komentáře