Spojené státy mohou reagovat na jakýkoli útok Ruska, řekl předseda strategického velení amerických ozbrojených sil generál John Hyten.

Uvedl to během rozpočtového slyšení ve Výboru pro ozbrojené síly sněmovny reprezentantů a komentoval poselství ruského prezidenta Vladimira Putina na Federálním shromáždění, ve kterém on řekl o nejnovějších zbraních.

„Jsme připraveni na všechny existující hrozby a nikdo by o tom neměl pochybovat,” řekl Hyten.

Generál je přesvědčen, že kromě masivního útoku na Spojené státy Rusko nebude moci udělat nic, na co by Washington nemohl odpovědět.

„Mimochodem, nevědí, kde jsou naše ponorky, a ty jsou schopny zničit jejich zemi, pokud budeme pokračovat touto cestou,” uzavřel.

Na to reagoval náměstek předsedy Výboru pro obranu ruské Dumy Jurij Švytkin slovy, že Rusko nehodlá nikoho napadnout, ale že její ozbrojené síly jsou schopny odrazit jakoukoliv agresi. Upozornil, že všemožné hrozby zní především ze strany Spojených států, zatímco ruská vojenská doktrína má výlučně obranný charakter.

“My nechceme válku, a nesměřujeme k ní. Usilujeme o mír. A znovu navrhujeme, abychom si sedli ke stolu a diskutovali konstruktivně o otázkách zajištění bezpečnosti,” uzavřel Švytkin.

Předtím se skupina senátorů obrátila na amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona s výzvou, aby zahájil dialog s Ruskem o strategické stabilitě po zprávě prezidenta Vladimira Putina do Federálního shromáždění, ve kterém hovořil o nových zbraní.

Podle hlavy státu do soustavy strategických jaderných sil bylo zařazeno 80 nových mezikontinentálních balistických raket, 102 balistických střel ponorek a tři strategické raketové ponorky „Borej”. Ve zprávě hlava státu také demonstrovala záběry testů raketových komplexů s křídlatými střelami, ruskou raketu s jaderným pohonem a komplexem raket Sarmat. Putin zdůraznil, že všechny tyto zbraně jsou pro případ napadení Ruské federace.

V nové strategii americké národní obrany Pentagon označuje Čínu, Rusko, KLDR a Írán hlavními hrozbami pro americkou bezpečnost. Podle ní nejvýznamnější hrozbou pro Spojené státy jsou ruské jaderné zbraně. Washington rovněž obvinil Moskvu z financování „destabilizace kyberprostoru”.

(JRu, prvnizpravy.cz)

Komentáře