Nadměrná pozornost věnovaná vlivnými americkými medii ruské „intervenci“ v prezidentských volbách, ponechává bez osvětlení mnohem důležitější problémy, uvedla profesorka University of Pennsylvania Sophia McClenenová.

Jedná se o velice zajímavou analytickou sondu do myšlení americké liberální demokratické intelektuální vrstvy, která s hrůzou zjišťuje, že takzvaný „ruský případ“ není to hlavní, o co ve Spojených státech jde.

Namísto toho, aby se snažili přisoudit Rusku odpovědnost za všechny své problémy, Američané musí pochopit, že se jejich země stává oligarchií, zdůraznila analytička.

Útok na diplomatickou misi USA v Benghází v Libyi v roce 2012 vyústil do amerického honu na čarodějnice, jejímž cílem bylo obvinit prezidenta Baracka Obamu a ministryni zahraničí Hillary Clintonová z neochoty vidět známky toho, že by snažili vyhnout incidentu, a ze snahy narušit  informace o této věci. Je také zajímavé, že krátce po útoku na podporu pravicových médií se pokusil vytvořit nějaký hluk okolo incidentu komik Stephen Colbert, který vydal parodii na jejich tiskové zprávy, které spočívaly pouze v opakování různými způsoby slova „Benghazi“.

“A vy víte co? Dnes Rusko pro levici to samé, jako Benghazi pro pravici,“ uvedla Sophia McClarenová, profesorka mezinárodních vztahů a srovnávací literatury na University of Pennsylvania v článku pro Salon. Samozřejmě, někdo může tvrdit, že příběh s Ruskem je “skandál”, a  teroristický útok v Benghází se prostě nafoukl a udělal se slon z mouchy. Pravděpodobně ano, a někteří dokonce velmi šťastně přijali zprávu, že ve výsledku šetření zvláštního prokurátora Robert Muellera bylo nakonec několik Rusů obžalováno z „vměšování“ do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Ale právě proto, že v případě Ruska jsou důkazy jejího „spojení“ s Trumpem, stejně jako „pokusy ovlivnit hlasování“ musí levice (míněno demokraté) přestat věnovat tolik pozornosti tomuto příběhu, tvrdí analytička. Skandál okolo Moskvy a voleb je horší, než incident v Benghází, protože to první umožní „přeměnit nadměrnou pozornost v plnohodnotnou posedlost“, kvůli níž se často obcházejí stejně důležité otázky.

McClenenová identifikuje pět důvodů, proč by Amerika měla zastavit oddávat se zprávám okolo „ruského případu”, a nakonec věnovat pozornost „úplnějšímu obrazu”.

Za prvé, autorka zdůrazňuje, že „Rusko nebylo jediným faktorem”, který vedl k vítězství Donalda Trumpa ve volbách v roce 2016. Jak vysvětluje, samozřejmě musíme začít tím, že určíme rozsah „zásahu” Moskvy a týmu Trumpa. Je to však velmi obtížné, protože „posedlost” Ruskem v médiích nám nedává úplnou představu o zdrojích „informačního vměšování”, které nesouvisí s Ruskem.

Je známo, že během předvolební kampaně se část „falešných zpráv” („fake news“) objevila ze zdrojů, které nepracovaly z ideologických důvodů, ale kvůli finančnímu zisku. Ale co je důležitější, ideologické motivy měla nejen ruská vláda – na konci „potravního řetězce“ musí být politický konzultant a bývalý poradce Trumpa Roger Stone. Navzdory důkazům o jeho pokusech ovlivnit veřejné mínění v předvolebním období, stejně jako jeho propojení s „ruským hackerem“ Gucciferem 2.0 (autorka zapomíná, že tento hacker není Rus, ale Rumun, toho času sedící ve vězení – pozn. red.), se zdá, že to Američany nezajímá. Přinejmenším se ve zprávách zmiňuje Vladimir Putin mnohem častěji.

Analytička také vybízí své čtenáře, aby si vzpomněli na všechny četné případy, kdy USA zasáhly do voleb po celém světě. Takže nelze srovnávat „hysterii” s myšlenkou, že by se Rusko mohlo pokusit ovlivnit americké voliče, s pocity, jaké zažili voliči na celém světě zažili, když Amerika manipulovala s jejich demokracií.

Zadruhé, nadměrné nadšení pro „ruskou propagandu” není jen „zábavným způsobem, jak oživit myšlení studené války u amerického publika”.„Jedná se o katastrofu naší demokracie,” zdůraznila McClenenová. Proto je jednou z nejstinnějších stránek „jupíí kolem propagandy“ se stává to, že levici brání se vážně zamyslet nad nedostatky volební kampaně Hillary Clintonové.

Jak autorka připouští, důkazy, že „ruská propaganda, i kdyby existovala v jejích extrémních inkarnacích”, ve skutečnosti ovlivnila výsledek hlasování jen velmi málo. Studie ukazují, že propaganda funguje pouze pro ty, kdo jsou od počátku ochotni tomu věřit, ale co je důležitější, je otázka, proč je publikum připraveno tomu věřit. Hodit vinu na vnějšího nepřítele jako je Putin je mnohem jednodušší, než převzít odpovědnost za „špatnou kampaň“ a „neatraktivní politickou platformu“ demokratů, nemluvě o zjevných vnitřních problémech a neshodách v Demokratické straně.

Za třetí, kvůli skandálu okolo Ruska rozkvetl u levice skutečný mccarthyismus. Jeden z nejvýraznějších příkladů, jak tato „hysterie převážila nad zdravým rozumem“ je „démonizace“ komika Lee Kempa kvůli jeho satirické šou Redacted Tonight, která jde na Ruskem financováné televizi RT America. Předpokládá se, že jakmile se vysílá na ruském kanálu, znamená to „ruskou propagandu”, vysvětluje analytička.

Protiruská hysterie dosáhla takového bodu, že komik, který se drží progresivních názorů a oponuje korporacím, bude považován za „ruskou loutku”? Sophia McClenenová zdůraznila, že si prohlédla několik pořadů na RT America a dospěla k závěru, že kromě tiskových zpráv, které zřejmě mají proruskou orientaci, řada pořadů jde na tomto kanálu jednoduše proto, že nejsou blokovány korporátní mocí.

Ve společnosti RT America pracují s Lee Kempem další moderátoři, kteří sdílejí jeho progresivní názory. Mezi nimi bývalý hostitel MSNBC Ed Schulz a novinář Chris Hedges, který získal Pulitzerovu cenu. Protože jejich vysílání má antikapitalistickou orientaci a odmítají provádět předvídatelné hry politických stran, tito lidé pracují na kanálu, „který nemá nic proti jejich kritickým názorům a není podřízen zájmům amerických korporací”.

Samotný Lee Kemp vysvětlil: „Lidé se mě ptají, proč Redacted Tonight jde na RT, a ne na jiných kanálech … Řeknu proč. Moje názory, které kritizují konzumerismus a dvoustranický korporátní totalitarismus, nečekají s otevřenou náručí na kanálech, které nepřetržitě vysílají reklamy sítě Walmart.” Ale místo toho, aby se podrobněji podívali na vysílání Lee Kempa a podobným, je pro lidi, kteří tvoří americké veřejné mínění jednodušší, zapsat všechny „progresivní hlasy” na RT America do jednoho velkého ruského „černého seznamu”.

Za čtvrté, stojí za to věnovat pozornost nejen rozsahu hysterie kolem Ruska, ale také způsobu, jakým je toto všechno prezentováno. Stále více zpráv o ruském „vměšování” přijímá tón krajně pravicových médií, napsala autorka materiálu. Samozřejmě, moderátor CNN „ještě nekřičí a nestříká slinami do kamery“ jako ultrakonzervativní novinář Alex Jones, ale „téměř jásavý“ způsob některých, svědčí o tom, že vzrušení kolem „russiagate“ překročilo okraj. Plíživé myšlení konspiračních teorií se stává normou.

Ano, McClenenová zdůrazňuje, že je nutné zkoumat rozsah ruské „intervence”, ale je nutné ono vzrušení a spousta emocí? Má se to diskutovat, jako nějaký „skandál z mýdlové opery”? Tímto způsobem se levice začíná podobat všem těm „podivínům” z extrémní pravice, které sami odsuzovali za jejich lásku k zveličování.

A nakonec, za páté, můžete snít tolik chcete a fantazírovat o  impeachmentu a jak končí „trampokalypsa”. Pokud však výsledek Muellerova vyšetřování skončí skutečně obviněním (prezidenta) a zatčením, zůstane země v „moci nejhorších”. Ještě důležitější je, že se nic nemění na skutečnosti, že Trump získal tolik hlasů, a že drtivá většina republikánů uvádí, že současný prezident je „vzorem“ pro jejich děti, napsala analytička.

Problémem je, že zvýšená pozornost věnovaná vyšetřování „ruského podnikání” nám dovoluje myslet si, že spravedlnost může být dosaženo tím, že nic neděláme – jen se díváme na to, jak Robert Mueller vykonává svou práci. Ale nemusíme se zabývat vyšetřováním zvláštního žalobce, ani skutečností, že USA se stávají oligarchií. „Takže čím déle se snažíme Rusy vinit z našich potíží, tím více upadá naše demokracie,” varuje McClenenová.

(JRu, prvnizpravy.cz)

Komentáře