Poslanec ukrajinské Nejvyšší rady Anton Geraščenko obvinil Rusko ze „zorganizování” migrační krize v Evropě, protože EU uvalila sankce proti Moskvě, uvedl ve vysílání televize NewsOne.

Politik tvrdí, že válka v Sýrii začala v roce 2011, ale teprve na jaře roku 2015 „migranti protekli širokou řekou”.

„V Rusku bylo přijato rozhodnutí poté, co Evropa uložila na Rusko ekonomické sankce: udělejme jim problémy,” ujistil Geraščenko a dodal, že Moskva za tímto účelem „sponzorovala” migrační krizi.

„Migrační krizi vymyslel Putin. Byl přiděleno na tisíc dolarů za hlavu uprchlíka, který bude ze Sýrie doručen do Evropy,” vysvětlil poslanec. „Vypočítal”, že Moskva údajně zaplatila miliardu dolarů za přechod milionu migrantů. Podle něj je pro Rusko taková částka „nic není”. Současně poslanec neupřesnil, na na základě  jakých informací vycházejí jeho „výpočty”.

Geraščenko dodal, že v důsledku přílivu uprchlíků v Evropě vzrostla míra xenofobie, stejně jako vliv nacionalistických stran, které podle poslance představují proruské názory.

Myšlenkou, že by za vlnou migrace z Blízkého východu a severní Afriky stálo Rusko, se svého času mazlila i některá západní rusofobní média, ale po masovém výsměchu čtenářů tuto ideu opustila. Zdá se, že pro ukrajinské politiky je ale stále přitažlivá.

Anton Geraščenko, který je zároveň poradcem ministra vnitra, je jakýmsi ideologickým „kladivem“ pomajdanského režimu. Například v říjnu 2015 nabídl, že na webové stránce „Mírotvůrce” zveřejní veškeré informace o vojácích ruských vzdušných sil, které se účastní boje proti teroristům v Sýrii. Podle něj by to pomohlo teroristům a jejich „bratřím” v Rusku „pomstít se podle kánonu šaríe” (jedná se o ten skandální web, který zveřejňuje černé seznamy všech novinářů, včetně západních, kteří informovali o dění na Donbasu, rovněž tak umělců či politiků, kteří navštívili Krym).

Rovněž vysvětlil, že v Nejvyšší radě působí „ruští agenti”, oznámil konflikt mezi prezidentem Petrem Porošenkem a ministrem vnitra Arsenem Avakovem a obvinil Rusko z přípravy pokusu atentátu na svoji osobu. A stejně tak prohlásil, že ukrajinská strana, když podepisovala minské dohody, už tehdy věděla, že je nebude dodržovat.

(JRu, prvnizpravy.cz)

Komentáře