Kvůli obavám z konfliktu mezi Íránem a Spojenými státy americkými se Vladimir Putin a francouzský prezident Emmanuel Macron rozhodli jít do „neobvyklé aliance“, napsal Daily Express.

Příčinou se stalo definitivní odmítnutí Donalda Trumpa tzv. íránské jaderné dohody a prohlášení íránského nejvyššího vůdce, že USA jsou „nepřítelem číslo jedna“, poznamenaly noviny.

Ruský prezident Vladimir Putin a francouzský prezident Emmanuel Macron začali spolupracovat s cílem dosáhnout zmírnění napětí v souvislosti s íránským jaderným programem, uvedl v Daily Express novinář Dan Falvey.

Napětí mezi Washingtonem a Teheránem se začalo prohlubovat poté, co Donald Trump obvinil Írán z nedodržování Společného integrovaného akčního plánu, známého také jako dohoda o íránském jaderném programu, která byla podepsána v roce 2015 Spojenými státy, Velkou Británií, Ruskem, Francií, Čínou a Německem. Trump definitivně odmítl schválit dohodu a tvrdil, že Írán „porušil část dohody”.

Vladimir Putin a Emmanuel Macron uspořádali rozhovory a potvrdili podporu dohodě o Íránu. Podle tiskové služby Kremlu se oba prezidenti dohodli, že smlouva musí být provedena.

Trump naopak nazval jadernou dohodu za „příliš měkkou” a vyzval k tvrdším sankcím proti Íránu. V důsledku toho se v posledních měsících zvýšilo napětí mezi Íránem a Spojenými státy. „Íránská dohoda je pro tuto zemi nečestným řešením. Tato dohoda, která by nikdy neměla existovat,” prohlásil Trump v září. V reakci na to iránský nejvyšší vůdce označil Ameriku za „nepřítele číslo jedna”.„Nikdy neuznáme její agresivní chování v souvislosti s jadernou dohodou,” shrnul íránský politik.

Jaderná smlouva s Íránem však vyvolává těžké spory USA nejen s Francií a Německem, ale i s celou Evropskou unií. Evropští politici mj. upozornili, že se Spojené státy mohou ocitnout v izolaci.

(JRu, prvnizpravy.cz)

Komentáře