Nápad obsadit obrovský trh s vepřovým masem v Indonésii se zdál ruskému prezidentovi k smíchu, když o tom mluvil ruský ministr zemědělství, neboť Indonésie je země s největší muslimskou populací.

Právě klip, kde si Vladimir Putin zakrývá smějící se obličej při jednání s ministrem zemědělství Alexandrem Tkačovem, se stal minulý měsíc populární na celém světě.

Navzdory zjevné nedůvěře Putina jeho úředníci nápad berou vážně a podnikli konkrétní kroky, aby obsadili část indonéského trhu s více než 260 miliony lidí, z nichž 12,8% jsou nemuslimové.

“Delegáti z Federálního útvaru pro veterinární a rostlinolékařský dozor (Rosselkhoznadzor) se v dubnu minulého dubna zúčastnili veletrhu “Indo Livestock” v Surabáji ve východní Jávě, kde vystavovali více našich masných výrobků, včetně vepřového masa,” uvedla ve středu  Maria Matsuri, vedoucí ruského obchodního zastoupení v Indonésii pro Jakarta Post během výstavy potravin  SIAL Interfood v Jakartě.

“Naše podniky předložily dokumenty v srpnu, aby získaly souhlas od indonéského ministerstva zemědělství pro dovoz masných výrobků i vepřového masa,” dodala.

Ruský záměr vyvážet vepřové maso přišel v době očekávaného boomu výroby vepřového masa. Ruští producenti vepřového masa předpokládají, že dojde k nárůstu výroby vepřového masa o 20% ročně na 4,2 milionu tun do konce roku, což je nejvyšší produkce za posledních 25 let.

Vedle Ruska hledají další země, zabývající se chovem prasat, jako je Německo, Slovensko a Belgie, možnosti vývozu vepřové maso do muslimské země, uvedl Thomas Darmawan, předseda divize potravin a nápojů pod Indonéskou obchodní a průmyslovou komorou (Kadin).

“Slabá produkce vepřového masa v Indonésii je způsobena minimální podporou vlády za posledních 15 let, proto Indonésie představuje potenciální trh pro evropské země pro prodej  vepřového  masa,” uvedl Thomas Darmawan.

Jeho vyjádření koresponduje s tím, že se dovoz čerstvého masa se v posledních pěti letech zvyšuje. Pouze v loňském roce se objem dovozu zdvojnásobil z  omezených zdrojů ve Spojených státech a v Nizozemsku, uvádí Trademap.

  Ve Spojených státech rozpracovali plán na odstranění Trumpa

Zatímco údaje o vnitrostátním požadavku na vepřové maso nejsou k dispozici, organizace Kadin odhaduje, že více než 600 prasat zabitých každý den uspokojuje poptávku v samotné tzv. Velké  Jakartě, kde žije více než 20 milionů lidí.

“Indonésie je otevřená obchodu s vepřovým masem, jsme otevřenou zemí, nicméně Rusové přišli  příliš pozdě s předložením dokumentů v srpnu. Pokud jim udělíme povolení, budou muset zaplatit PNBP (daňové příjmy plán vývozu) dvakrát, v letošním a příštím roce, “uvedl pro Jakarta Post Syamsul Maarif, veterinární a zdravotní ředitel ministerstva zemědělství.

“Takže je lepší, aby se zaregistrovali  až v lednu. Také plánujeme, aby proces probíhal on-line tak, aby to mohli udělat rychleji,” dodal.

(JRu, prvnizpravy.cz)

Komentáře