Moskva podezřívá Indii, že zpřístupnila americkému námořnictvu ruskou víceúčelovou jadernou ponorku projektu 971I, kterou od roku 2012 s označením „Čakra“ používá indické námořnictvo v souladu s podmínkami smlouvy o leasingu.

Incident hrozí vážným zkomplikováním jednání jak o pronájmu druhé jaderné ponorky, tak o dalších projektech v oblasti vojensko-technické spolupráce mezi Ruskem a Indií.

Podle listu Kommersant, musí řešit nahromaděné problémy s jedním z největších odběratelů ruských zbraní vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má v úmyslu přijet do Indie v prosinci.

O problémech kolem ponorky “Čakra” napsal web Strategypage. S odkazem na své zdroje, portál tvrdí: Moskva má podezření, že Dillí proti ujednání v nájemní smlouvě, povolila navštívit ponorku „Čakra“ zástupci amerického námořnictva, který prohlížel její vnitřní systémy.

Nicméně několik zdrojů článku v ruských státních strukturách potvrdilo, že nedávno indičtí partneři skutečně spáchali několik “nepřátelských činů vůči Ruské federaci”. Za prvé, delegace amerického námořnictva navštívila letadlovou dopravu Vikramaditya (bývalý křižník letadel Admirál Gorškov). V tomto případě však byla otázka vlastnictví indického námořnictva a nebylo možné, aby ruská strana měla nějaké připomínky.

Jak potvrdil vysoký vojenský zdroj deníku Kommersant, byla americká delegace na palubě jaderné ponorky Čakra. Top-manažer jednoho z loďařských podniků ale tvrdí, že teoreticky žádný problém návštěva reprezentantů amerického námořnictva na ponorce neudělá, protože k pochopení složitého systémy bez technické dokumentace není možné: „Návštěva je ale otázkou politickou“.

Podle dalšího zdroje je skandální pouhý pohled představitelů námořnictva Spojených států na ruské ponorce „Mezi nimi byli i celkem dobře vyškolení technici a ti si mohli odtud odnést  jakoukoliv informaci“.

Nyní je “Čakra” umístěna u základny u Vishakhapatnamu, kde čeká na opravu. Minulý týden bylo oznámeno, že jaderná loď má poškozený obal antény hydroakustického komplexu a skupina ruských specialistů dorazila do Indie, aby vyřešila problémy.

  Ano, tento člověk rozhoduje o našich životech. Evropský komisař pro migraci Avramopoulos je vyšetřován z rozsáhlé korupce!

Podle podmínek smlouvy byla indická flotila dlouhodobě pronajata na dobu 10 let. Předání ponorek se uskutečnilo počátkem roku 2012.

Projektové ponorky 971 (kód “Pike-B”) mohou dosáhnout hloubky 600 metrů a pohybovat se pod vodou rychlostí až 30 uzlů. Ozbrojené torpédy, minami, protiletadlovými a protiponorkovými raketami.

(JRu, prvnizpravy.cz)

Komentáře