Česká koruna pokračuje ve spanilé jízdě a včera se držela pod klíčovou hodnotou 25,50. Proč přes vysokou překoupenost rozšiřuje své zisky a co čekat dál?

V posledních dnech koruně pomáhá především jestřábí rétorika ČNB. I když poslední prognóza centrální banky předpokládá jen pozvolný růst sazeb (další až v druhé polovině příštího roku), bankovní rada se vůči prognóze začíná jednoznačně vymezovat. Pro-inflační rizika vidí už nejenom jestřábi jako Mojmír Hampl, ale i názorově “sjednocující” guvernér. Zdá se, že bankovní rada v čele s guvernérem souhlasí s konečným cílem prognózy – dostat sazby za dva roky přibližně na 2,5 %. Dokáže si však představit rychlejší cestu, než načrtla poslední prognóza. Komentuje pro Prvnizpravy.cz Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Dalšího růstu sazeb se proto můžeme dočkat již v prosinci a i díky tomu koruna rozšiřuje své zisky. Prosincový růst sazeb přitom v očekáváních peněžního trhu ještě není zcela zakomponován – může proto stále značnou část trhu překvapit, koruně připsat nové body a posunout ji do těsnější blízkosti 25,00 EUR/CZK.

Nedílnou součástí dnešního úspěchu koruny je ovšem i situace v eurozóně.Tam přes velice dobré výkony ekonomiky dala ECB jasně najevo, že celý příští rok plánuje sazby ponechat v záporu. To je živnou půdou pro příliv nových “horkých” peněz do korun i jiných atraktivnějších měn. Především z tohoto důvodu očekáváme, že koruna v nejbližších měsících zůstane na výsluní.

Rostoucí překoupenost (odhadem desítky miliard spekulativního kapitálu) ovšem na druhé straně činí korunu zranitelnou vůči výraznější změně politiky ECB. Vidina vyšších euro-sazeb jednoduše může přitáhnout horké peníze zpátky do eur a korunu oslabit. S něčím takovým ale nepočítáme dříve než v druhé polovině příštího roku.

V delším období také silná koruna může pomoci ještě více rozhýbat domácí investice – jednoduše tak, že je zlevní (investice jsou značně dovozně náročné). Do investic přitom již řadu podniků tak jako tak tlačí nedostupná a drahá pracovní síla. Silnější investice by mohly časem zrychlit dovozy, zhoršit vnější bilanci Česka, a oslabit tak přirozené fundamenty koruny…, to ovšem bude ještě chvíli trvat.

(JRu, prvnizpravy.cz)

Komentáře