Podle vlivného deníku Frankfurter Allgemeine, poprvé v novodobé historii Frankfurtu nad Mohanem se jeho původní obyvatelé (Němci) se stali menšinou. Pro Němce je tato informace naprostým šokem.

Podle nejnovějších údajů tvoří počet osob s cizími kořeny, kteří mají bydliště ve finančním centru Německa, 51,2%. Největší diaspory z hlediska počtu jsou turečtí, chorvatští, italští a polští obyvatelé. „Více než 60% (těchto) cizinců jsou občany EU,” uvedl článek optimisticky. Otázka statutu a původu zbývajících 40% cizinců však není uvedena.

Ve Frankfurtu nad Mohanem dnes žije asi 750 tisíc lidí. Od roku 2011 tvoří téměř třetinu této populace cizinci (především z Turecka a balkánských zemí).

Ve stejném roce začalo „arabské jaro“ a další destabilizaci situace v celém Středním východě, což bylo příčinou, proč se do prosperující Evropu vrhli masy uprchlíků – předpokládá se, že jen Německo jich přijalo 1,5-2 milionů. Je logické, že ekonomicky rozvinutý západ země byl pro migranty nejatraktivnější. Výsledkem je, že do roku 2016 se podle deníku Frankfurter Rundschau, činil počet „obyvatel hlavního města Hesenska s migračním původem 47%, a u dětí mladších šesti let pak – 68%“

V této souvislosti je pochopitelný senzační úspěch pravicové populistické strany „Alternativa pro Německo“ (AfD) ve zářijových volbách do Bundestagu, která pod praporem zpřísnění migračních politiky získala 12,6% hlasů, ačkoliv v minulých volbách AfD ani nepřekonala pětiprocentní hranici.

(JRu, prvnizpravy.cz)

Komentáře