Letošní parlamentní volby byly jedinečné tím, že tentokrát se předvolební průzkumy přiblížily reálnému výsledku voleb. Co volbami voliči v Ústeckém kraji, kde drtivě zvítězilo ANO, politikům vzkázali?

Právě v Ústeckém kraji získalo Hnutí ANO nejvyšší zisk ze všech krajů 37,75 procent, před druhou v pořadí Okamurovou SPD (12,59%), KSČM (9,89%) a  ODS, která byla čtvrtá s 9,47 procenty.

Politolog Zdeněk Zbořil k drtivému vítězství hnutí ANO uvedl, že z výsledků voleb v Ústeckém kraji, podobně jako v celé ČR, cítí touhu občanů po zázraku.

„ANO je pro voliče nadějí, že bude v politice zodpovědnější než dřívější dominantní ČSSD a ODS. Proto v Ústeckém kraji mělo ANO rekordních 37,75 % hlasů. Ale myslím, že to je planá naděje,“ uvedl Zbořil.

Sociální demokraté s 6,61 % hlasů jsou až na 6. místě v kraji. V roce 2013 dosáhla ČSSD 20,77 % voličů v Ústeckém kraji.

„ČSSD potopily korupční aféry. Volili je jenom skalní příznivci. Staré tváře nebudí důvěru. Až na Foldynu,“ zdůraznil Zbořil.

Zdeněk Zbořil řekl 30.září 2017:  ČSSD půjde ve stopách německé SPD, taky výrazně prohraje

V Ústeckém kraji skončila Okamurova SPD na 2. místě s 12,59 %. Jde o protestní vzdorostranu. Přetáhla voliče od KSČM a ČSSD. Podle Zbořila v programovém prohlášení mají Okamurovci nesmysly, ale lidé šli za nimi kvůli protimigrační politice.

„Ústecko sousedí s Německem, kde je ohromné množství migrantů z divoké migrační vlny.  Voliči věří, že Okamura pohlídá, aby se Česká republika nepodvolila v migrační politice nesmyslným tlakům z EU. Předpokládám, že se Okamurova strana rozštěpí,“ dodává Zbořil.

Ústecký kraj má velký protestní potenciál, ale KSČM z 20,33 % v roce 2013 klesla na současných 9,89 % voličů. Odpovídá to situaci KSČM v celé republice.

„Je to trest za nečinnost. Nic zásadního nepodnikli. Jenom na poslední chvíli těsně před volbami se obuli do lithia,“ říká Zbořil.

  Tomu neuvěříte, co si Babiš dovolil. Po tomhle je zřejmě možné vše...

V ODS se zmátořili na 9,47 % v Ústeckém v kraji proti 6,24 % v roce 2013. Daniel Kroupa v tom nevidí nic převratného. Postavili se na nohy, ale polepšili si jenom o 3 %.

Zbořil situaci glosuje: „Nazval bych to vzpomínkou na budoucnost. Zbavili se většiny starých kmotrů. Přešli k nim pravicově ladění voliči. I proto, že zklamala TOP 09, protože topka je dnes v podstatě pravicovou extrémistickou stranou.“

Pokud jde o Piráty, neměli špatný výsledek. Zbořil míní, že Piráti přebrali voliče Zeleným, volili je naivnější a mladší lidé a/ť jde o Prahu či Ústecko.

„Ale nejsou to žádní revolucionáři. Budou to spíše eurohujeři. Představují jakési digitální ANO. Pro řadu lidí představovali Piráti z nouze ctnost, protože nevěděli koho mají volit, když všichni slibovali to samé. Volili Piráty, protože jsou alespoň noví a mladí,“ uvádí Zbořil.

Co TOP 09 a Zelení?
Zbořil vidí situaci jednoznačně: „Obě strany všechno prošustrovaly. TOP 09 je v podstatě pravicová extrémistická strana. Zelení se dostali kdysi dávno i do vlády, ale vnitrostranické rvačky o moc, štěpení a laciný ultraliberální populismus je odsunul do propasti. Ani v ekologicky značně zatíženém Ústeckém kraji jim lidé moc nedůvěřovali. Propadávali ve volbách parlamentních i krajských. Zelení byli zcela na okraji zájmu obyvatel ekologicky zatíženého kraje.“

(JRu, prvnizpravy.cz)

Komentáře