Spojené státy neplní svou povinnost zničit chemické zbraně a třikrát to odložily, s odvoláním na nedostatek finančních prostředků, uvedl ruský prezident Vladimir Putin.
„Jak víte, největší držitelé majitelé chemických zbraní byly jen Rusko a jsou stále Spojené státy, které, bohužel, neplní ve lhůtách své povinnosti likvidace chemických zbraní, a již třikrát odložily jejich likvidaci pod záminkou nedostatku potřebného množství rozpočtových prostředků,“ poukázal Putin.

Rusko za přítomnosti novinářů ukázalo, že zničilo poslední kilogramy z celkových 40 tisíc tun chemických zbraní na konci září 2017. Polde Putina takový arzenál „mohl podle odborníků zničit vše živé na Zemi několikrát“.

Úmluva o chemických zbraních (CWC 1993, v platnosti od roku 1997) obsahuje odstranění stávajících chemických zbraní (největší zásoby byly v Rusku), a zakazuje jejich výrobu v budoucnosti. Konvent sdružuje všechny země světa s výjimkou šesti afrických a asijských zemí (z blízkých k Evropě je to Egypt a Izrael). Průběh plnění smlouvy sleduje Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

„V tomto ohledu bych chtěl připomenout klíčovou úlohu naší země při řešení problému chemických zbraní v Sýrii,” upozornil ruský prezident.

V září 2013 bylo přijato usnesení Rady bezpečnosti OSN o zničení chemických zbraní v Sýrii. V roce 2014 bylo v 19 etapách ze Sýrie vyvezeno 1,2 tisíc tun chemických látek. Operace zahrnovala devět zemí, včetně Ruska.

Nicméně Spojené státy opakovaně tvrdily, že syrská armáda použila chemické zbraně. Damašek to rozhodně popřal a na jeho stranu se postavilo i Rusko. Naopak Moskva vznesla podezření, že teroristé v Sýrii mají k dispozici chemické zbraně, ale že jim k tomu západní země napomohly.

(JRu, prvnizpravy.cz)

Komentáře