Bývalý francouzský premiér Manuel Valls označil prezidenta Françoise Hollanda a zvoleného prezidenta Emmanuela Macrona za „darebáky“, ale popřál úspěch na nové hlavě státu.

„Maximálně střízlivě hodnotím Macrona a jeho tým. Hollande je darebák, ale má svá omezení. Macron je darebák taky, ale nemá žádná pravidla chování, a proto neexistují žádná omezení,“ řekl Valls v rozhovoru pro noviny Journal du Dimanche noviny.

Nicméně, bývalý francouzský premiér dodal, že si přeje, aby nově zvolený prezident měl úspěch, protože se domnívá, že Macron je jediný z kandidátů, který ve skutečnosti prosazuje myšlenku reformy ve Francii a pod jeho vedením může země dostat šanci na oživení. „Velmi upřímně chci, aby uspěl. Přání reforem a změn přišly od Macrona, ne od Jean-Luc Mélenchona a Le Penenové, je to šance,“ poznamenal Valls.

Politik nevidí na podobnosti chování Macrona a Napoleona Bonaparte nic špatného, a věří, že bývalý ministr hospodářství vyhrál volby ne kvůli předvolebnímu programu, ale proto, že na rozdíl od Françoise Hollanda byl „zapojený do politiky“. „Je to směs mládí a tradice, je to dobré, nemám nic proti bonapartismu. Vím, jaká gesta chyběla Francii – to Hollande zapomínal a projevil je jen v dramatických okamžicích. Hollande se zapomněl zapojit do politiky, a nutil nás dělat to samé. Macron nevyhrál kvůli svému programu, dosáhl vítězství, protože byl zapojený do politiky,“ uzavřel Valls.

Před týdnem 7. května se konalo druhé kolo prezidentských voleb ve Francii. Podle ministerstva vnitra Macron získal 66,1%, zatímco Le Penová pouze 33,9% hlasů. Což vyvolalo eufórii u lídrů Evropské unie.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře