Dlouhá kolona americké obrněné brigády bez velkého nadšení projela přes severní Německo a byla naopak přivítána desítkami obyvatel pohraničního polského města Olszyna.

Po letech zde lidé touží po trvalé přítomnosti vojsk NATO, aby držela v ruská vojska a prezidenta Vladimira V. Putina. Plán rotujících jednotek NATO byl schválen loni v létě na summitu NATO ve Varšavě.

Ale nyní se situace radikálně změnila, nově zvolený americký prezident Donald Trump během své kampaně vyslovil myšlenku, že USA nebudou finančně podporovat alianci jako doposud, že ostatní státy aliance NATO musí navýšit své příspěvky. Kromě toho řekl, že Spojené státy nepotřebují vojáky mít v zahraničí, ale doma.

Donald Trump také uvedl, že chce změnit vztahy mezi USA a Ruskem k lepšímu, ale tak, aby to samozřejmě bylo výhodné pro Spojené státy.

Takže z toho vzešla značná obava ve Varšavě a dalších východoevropských metropolí z toho, že i když vojáci s technikou dorazili do Polska, tak nemusí následovat další vlna výměny a naopak lepší vztahy mezi USA a Moskvou povedou ke stažení vojenského kontingentu.

“Každý nový americký prezident chce iniciovat nějakou novou zásadní dohodu s Ruskem,” řekl Marcin Zaborowski, výkonný viceprezident Centra pro evropskou politickou analýzu a vedoucí kanceláře ve Varšavě. “A tato oblast vždy trpí v důsledku dohod těchto zemí. Mám podezření, že utrpení bude větší než dříve. ”

Jak uvedly již dříve Prvnizpravy.cz tak sedmnáct většinou vysloužilých evropských politiků se obrátilo na Donalda Trump s žádostí nenavazovat přátelské vztahy s Ruskem.

Mezi signatáři sou exprezident Estonska Toomas Hendrik Ilves, bývalý prezident Rumunska Traian Băsescu, bývalý prezident Lotyšska Vaira Vike-Freibergová a odstupující prezident Bulharska Rosen Plevneljev. V seznamu signatářů je také exministr zahraničí Švédska Carl Bildt a bývalý vedoucí představitelé zahraničních věcí a obrany polska, Litvy a z Česka to byl Karel Schwarzenberg a Alexander Vondra.

Přesto současní i minulí představitelé NATO jsou nadále přesvědčeni, že rozmístění vojsk bude pokračovat a věří, že nový prezident brzy pochopí podstatu Putinovy hrozby pro Evropu a Spojené státy.

“Jsem si naprosto jistý, že závazek Spojených států je pevný jako skála a bude dodržen,” řekl Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO, v telefonickém rozhovoru, “Donald Trump mi to řekl. Byl velmi silný. ”

“Naše zpravodajské služby mají velmi přesné informace o ruském chování,” řekl James G. Stavridis, bývalý nejvyšší velitel. “Poté, co nový prezident uvidí další informace o Rusku, tak se jeho chování k Putinovi změní. ”

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře