Ukrajinský ministr zahraničních věcí Pavlo Klimkin řekl, že sankce Evropské unie vůči Rusku by měly být zachovány až do té doby, než Rusko vrátí anektovaný Krym.

Podle Klimkina nelze jenom mluvit o zrušení sankcí v souvislosti s plněním Minských dohod.

“Sankce samozřejmě potřebujeme pro plnění Minských dohod, pokud dohody nejsou plněny musíme uložit přísnější sankce a v tom není nesouhlas mezi námi a EU. A rozhodnutí EU jsou velmi důležitá. Chci zdůraznit, že sankce by měly být uložené do té doby než Rusko vrátí Krym,“ zdůraznil Klimkin po společném briefingu s předsedou OBSE Sebastianem Kurzem.

“Jsem velmi vděčný našim rakouským přátelům za to, že nás podpořili s naši rezolucí o situaci v oblasti lidských práv na okupovaném Krymu, zde jsou naše pozice naprosto jasné,” dodal Klimkin.

Připomeňme body Minské dohody, jejichž splněním je podmíněno ze strany Evropské unie ukončení sankcí vůči Rusku. Minské dohody z 12.2.2015

V Minských dohodách se vůbec neřeší otázka Krymu, která je podle Vladimira Putina vyřešena a mocnosti i přes různé proklamace se k tomu staví podobně.

V referendu v roce 2014 hlasovalo 96.77% voličů republiky Krym a Sevastopol, pro znovusjednocení s Ruskem hlasovalo 95,6% obyvatel. Referendum se konalo po převratu na Ukrajině v únoru 2014. Ukrajina tvrdí, že Krym je její součástí a je přechodně obsazen. Ruské úřady říkají, že obyvatelé Krymu demokratickým způsobem a plně v souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN, hlasovalo ve prospěch sjednocení s Ruskem. Podle Vladimira Putina, otázka Krymu je “definitivně uzavřena”.

Poslední sankce byly proti Rusku vyhlášeny v prosinci 2016 odcházejícím prezidentem Barackem Obamou za údajné hackerské útoky proti USA. Kromě jiného bylo vyhoštěno 35 ruských diplomatů za špionáž.

Nový americký prezident Donald Trump chtěl celou záležitost dokladovat od tajných služeb v úterý nebo ve středu tohoto týdne, ale jednání bylo odloženo na pátek a jak Trump napsal, asi si musejí nějaké dokumenty dotvořit.

  Hrozí rozpad Evropy? Můžeme očekávat vznik nových států, tvrdí analytik

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře