Téměř 100 let poté co americký prezident Wodroow Wilson v projevu při vstupu USA do 1.světové války prohlásil, že „svět musí být bezpečný pro demokracii“, chce Trump tento pilíř americké politiky změnit, píše se v článku Foreign Policy.

O generaci později Franklin D. Roosevelt a Winston Churchil ve společném prohlášení, tzv. Aatlantická charta, o společném boji ve válce deklarovali “právo všech národů zvolit si formu vlády, podle kterých bude žít.”

Od té doby, všichni američtí prezidenti trvali na tom, že národní bezpečnost Spojených států závisí na šíření demokracie a individuálních práv v zahraničí.

Ale nový americký prezident Donald Trump může být prvním prezidentem USA od dob, kdy se USA staly světovou velmocí, tomu prostě nevěří a měli bychom mít strach z následků, píše James Traub, autor článku.

James Traub upozorňuje na Trumpovy nevybíravé útoky proti novinářům, svým kritikům a politickým odpůrcům a to podle něj ukazuje na pohrdání demokratickými svobodami. Bez ohledu na mezinárodní právo také prokázal nulovou toleranci k uprchlíkům. Jeho zájem o demokratická práva v zahraničí je zanedbatelný. Naopak zahraniční představitelé jako je Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdogan a egyptský prezident Abdel Fattah el-Sisi ho chválí, dodává autor článku.

Proč USA chtějí, aby “udělali svět bezpečným pro demokracii? , ptá se James Traub a vysvětluje: Wilson věřil, že akce autokratických vlád jsou vedené sobeckými zájmy vůdců, ne přáním občanů, ničí mírové dohody.

„Historie později ukázala, že Wilsonova víra byla naivní, ale předpoklad, že demokracie více dodržují zákony a jsou mírovými strážci světového řádu více než diktatury, není zdiskreditovaný, ” je přesvědčený autor.

“Pokud USA nebude podporovat demokratické a liberální principy, jak to dělaly ve sto uplynulých letech, nikdo jiný to dělat nebude. A to vakuum zaplní někdo, jehož hodnoty nejsou ani demokratické ani liberální. Plány Donalda Trumpa o silné národní Americe mohou USA vrátit o sto let zpět,” uzavírá James Traub svůj článek.

  Americký generál vyzval armádu k přípravě na válku s Ruskem!

Na závěr této úvahy z Foreign Policy je třeba na adresu Donalda Trumpa a jeho konfliktu s novináři poznamenat, že americká mainstreamová média v čele se CNN stále preferovala na post prezidenta USA Hillary Clintonovou a zveřejňovaly průzkumy, podle kterých Clintonová měla neustále během kampaně náskok. A tím také ovlivnila americké volby, pravda byla jiná…

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře