Hysterie okolo přepadu Pobaltí Ruskem musí dostat nový impuls. A protože Trumpúdajně zpochybnil závazky NATO, tak by Rusko mohlo přejít do útoku a obsadit pobaltské státy.

Poté Moskva začne ohrožovat jaderným úderem na Berlín, aby odradila alianci před obranou pobaltských států. S takový inovovaným scénářem přišel bývalý zástupce velitele spojeneckých sil sil NATO v Evropě generál Alexander Richard Shirreff, napsal denít The Sun.

Komentáře zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Amerika může ignorovat své povinnosti vyplývající z NATO v případě útoku na spojenecké země, způsovily „nenapravitelné škody” alianci v době, kdy Rusko „soustřeďuje vojska na hranicích s pobaltskými státy”, prohlásil Schirreff. (Trump ale poukázal na to, že USA přispívají do kasy NATO více 70 procenty, zatímco některé členské státy méně, než se zavázaly – tedy 2%. A varoval, že USA sníží svůj podíl v této vojenské organizaci – nikoliv, že nebud plnit závazky vyplývající z kolekticvní obrany – pozn. red.)

„Věřím, že Trump jedním tahem způsobil vážné, možná dokonce nenapravitelné škody kolektivní obraně NATO,” tvrvá na svém Shirreff. Poznamenal, že na základě jeho znalosti ruské „mentality”, Rusko „obdivuje sílu a pohrdá slabostí”. „Poté, co našlo slabinu, budou i nadále vyvíjet na ni tlak. A našli slabinu v pobaltských zemích,” prohlásil poněkud freudovsky „znalec“ ruské mentality.

Podle něj v současné době nebude moci NATO reagovat na případnou invazi ruských vojsk v pobaltských státech. Estonsko, Lotyšsko a Litva vykazují nanejvýš po 10 tisíci vojáků, včetně záložníků. Nezastaví „desítky tisíc ruských vojáků”, kteří za pár dní mohou obsadit všechny tři státy, tvrdí autor knihy 2017: Válka s Ruskem.

Země NATO rozmístí vojáky v této oblasti pouze od května 2017. Podle Shirreffa, Putin chce vyřešit problém Aleppa, Asada stabilizovat, a poté je pravděpodobné, že přejde do Pobaltí, a to ještě předtím, než tam budou vojáci aliance (zapomíná, že s těchto zemích již jsou rozmístěny jednotky NATO, a že jde v příštím roce o jejich posílení – pozn. red.).

  Papež poskytne Ukrajině 6 milionů eur na humanitární pomoc

Zároveň generál tvrdí, že po uchvácení pobaltských států, Rusko pohrozí jaderným útokem na Berlín a další evropské metropole, „protože skutečnost je taková, že jaderné myšlení je nedílnou součástí ruských vojenských názorů a doktríny.” Podle Shirreffa je Putin přesvědčen, že v tomto případě, NATO vycouvá, protože se nechce vtáhnout do jaderné války s Ruskem.

Je obvyklé, že „jetřábi“ NATO ve výslužbě se stávají lobbistickými propagandisty různých think-tanků zbrojního průmyslu. Roztočit nové kolo zbrojení je tedy v jejich zájmu. A třebaže je pro ně „baltická“ varianta ruského útoku (včetně obsazení Polska) nejoblíbenější, zpravidla chybí to základní – motiv, proč by Rusko k takovému kroku vůbec přistupovalo, při vědomí katastrofických důsledků i bez konečné varianty jaderné války. Nicméně právě postup NATO připomíná spirálu vedoucí k Armagedonu.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře