Ředitel CIA John Brennan poprvé uznal, že CIA byla přímo zapojena do bojů v Sýrii. „ Cítím určitou odpovědnost za kruté krveprolití ve válce v Sýrii,” řekl pro stanici NPR.

Ve většině bojů v Sýrii jsou mezinárodní islamističtí žoldáci podporováni buď přímo státy Perského zálivu nebo západními tajnými službami. CIA bezprostředně před volbami v USA uvažovala o tajných operacích proti syrským letištím.

Brennan řekl NPR, že nevěří, že dobytím Aleppa bylo ukončeno násilí ze strany islamistických žoldáků v Sýrii.

“Pád Aleppa není známkou toho, že bych byl přesvědčen o konci konfliktu. Věřím, že mnoho z těchto žoldáků bude i nadále bojovat, a ti, kteří chtějí získat půdu pro své rodiny budou i nadále bojovat,” řekl Brennan.

Není jasné, zda CIA bude i nadále hrát aktivní roli na straně islamistických a mezinárodních žoldáků. Nově zvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že bude uvažovat o syrském prezidentovi jako o spojenci v boji proti IS. Zdánlivé “pokání” Brennana tak se zdá být v kontextu toho co připravuje nová americká vláda.

Dokonce i Barack Obama řekl před dvěma lety, že žoldnéřská válka selhala. Ale Obama neměl sílu změnit situaci v nasazení CIA.

Jedním z důvodů pro přiznání CIA spočívá v tom, že tajné služby a vojenské vedení se pokusily po porážce u Aleppa vyvést své vojáky z bojové zóny. Dá se také očekávat, že práce mezinárodních žoldáků v syrském konfliktu veřejnost zajímá čím dál víc, obzvláště nyní po dobytí Aleppa Moskvou a Damaškem, kdy vyhnaní žoldáci z východní části syrského města byli obviněni ze zvěrstev proti civilistům. Bylo tam objeveno „několik masových hrobů, které obsahují desítky těl,“ řekl v pondělí mluvčí ruského ministerstva obrany. Moskva také oznámila ještě bližší spolupráci s Íránem, obě země podporují syrského prezidenta Bašára Asada.

V masových hrobech byli objeveni lidé, kteří byli “krutě mučeni a popraveni“, uvedl tiskový mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Nyní by mělo následovat podrobnější vyšetření.

„Západ by měl uznat svou odpovědnost za zvěrstva prováděná syrskými rebely,” pokračoval Konašenkov a dodal: “Všechny masakry žoldáků v Sýrii musí být zveřejněny a vyšetřeny jako trestné činy. Evropští ochránci tzv. syrské opozice v Londýně a Paříži musí pochopit, kdo za jejich peníze ve skutečnosti bojuje a musí si uvědomit zodpovědnost za zvěrstva opozice. ”

Oficiální Syrská tisková agentura Sana oznámila, že „rebelové během ústupu z východní části Aleppa zabili nejméně 21 civilistů. Těla obětí, mezi nimiž bylo nejméně pět dětí a čtyři ženy, byla objevena ve věznicích spravovaných “teroristickými skupinami”. Byli zastřeleni z velmi velmi malé vzdálenosti”.

Syrské vládní síly oznámily ve čtvrtek po týdnech bojů s ruskou podporou, že mají Aleppo opět plně pod kontrolou. I oni jsou obviněni z zvěrstev. Podle OSN zabily ve dnech před obsazením východní části města nejméně 82 civilistů.

Jak již dříve napsaly Prvnizpravy.cz ale osvobození města Aleppa je však provázeno pozoruhodným jevem – jakýmsi mlčením či dokonce mručivou nespokojeností mezinárodní koalice vedené Spojenými státy. Lídři i média západních zemí jsou zaskočeni, neboť jejich hlavním cílem bylo odstranění Bašára Asada za pomoci militantních islámských skupin všeho druhu a někdy poněkud virtuální „umírněné opozice“, ale i teroristických skupin. Zvláštní postup koalice vedené USA vyvolával a vyvolává (zejména úmírněný vztah k teroristům Džebhat an-Nusra) řadu otazníků.

“Vítězství syrské armády vysílá signál, že teroristé nemohou svých cílů dosáhnout, ” řekl íránský prezident Hassan Rouhani v telefonickém rozhovoru s Kremlem.

Moskva a Teherán jsou spojenci syrského prezidenta a všechny rebely v Sýrii označili za “teroristy”. Spolupráce mezi Ruskem a Íránem v Sýrii bude pokračovat, řekl Putin. On a Ruhani oznámili mírové rozhovory o Sýrii, která se budou konat v Kazachstánu.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře