Již po dvanácté se na konci roku konala velká tisková konference ruského prezidenta Vladimíra Putina, na kterou se letos akreditovalo 1400 novinářů. Komentuje pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Byla vlastně dvakrát odložena kvůli vážným událostem na Blízkém Východě – pohřbu ruského velvyslance Andreje Karlova zavražděného v Ankaře a drobné zpoždění nabral i začátek tiskovky, protože prezident se zdržel při poslechu informace svého ministra obrany o osvobození syrského Aleppa. Přesto se většina dotazů týkala ekonomiky a vnitřní politiky.

Nejspíše to bylo dáno tím, že V. V. Putin informoval v úvodu o tom, že ekonomická situace země se mírně zlepšuje, dokonce po dlouhém období poklesu se mírně zvedly i mzdy pracovníků v zemědělství, potravinářství, strojírenství a očekává se pro letošek jednoprocentní růst HDP. Poukázal také na to, že se zvolna mění struktura ruského exportu, kde objem vývozu informačních technologií dosáhl sedmi miliard dolarů (pro srovnání 14,5 miliardy USD si připsal export zbraní).

Nicméně z hlediska českého čtenáře byly nejzajímavější odpovědi na dotazy, které se týkaly zahraniční politiky:

VVP si po vraždě velvyslance Karlova už nemyslí, že turecký prezident Erdogan nesl vinu za sestřelení ruské stíhačky vloni v listopadu. Ovšem míra infiltrace nepřátelských elementů v turecké státní správě a silových strukturách je znepokojující.

Na dotaz čínské televize o současné úrovni vztahů RF a ČLR odpověděl, že sblížení obou zemí dosáhlo nevídaných rozměrů. Už nejde o spojenectví, ale velmi úzké partnerství.

Ironicky odpověděl na dotaz o ruském zasahování do amerických voleb, s tím, že Demokraté neprohráli jen prezidentské volby, ale také senátní a do Kongresu, kde mají teď Republikáni většinu. Proto čeká obvinění, že i to je jeho práce. Pro pobavení citoval mezinárodní výzkum veřejného mínění, v němž výhru Donalda Trumpa očekávali pouze Rusové, Číňané a Srbové.

  Prečo USA a ich spojenci bombardovali Líbyu? Kauza Sarkozyho môže byť kľúčom

Co se dalšího vývoje konfliktu v Sýrii týče, zdůraznil, že díky ruskému vlivu došlo k dohodě Turecka a Iránu, což vedlo k osvobození Aleppa. Pak si vzpomněl a pochválil i syrskou vládu a armádu.

Na otázku o sankcích a vztahu RF k EU řekl, že Rusko se sankcemi nezačalo a připomněl licoměrnost evropských politiků, kteří jeden den podepsali dokument s Janukovyčem a druhý den se postavili proti němu. O „normandském formátu“ prohlásil, že je málo efektivní, ale nic jiného zatím není.

Rusko se nepovažuje za viníka událostí na Ukrajině, řekl Putin.

Ironizoval prohlášení odstupující administrativy Baracka Obamy, že USA je vojensky a politicky nejsilnější na světě a řekl, že Ruská federace o sobě nic takového netvrdí. Ta ví, že je silnější než jakýkoliv možný agresor.

Vyjádřil naději, že vztahy s Ukrajinou se v budoucnosti zase normalizují a že tomu napomůže takový velký infrastrukturní projekt jako je Kerčský most (ten Kyjev považuje za dovršení anexe Krymu).

V závěru tiskové konference zazněl dotaz a odpověď, které jsou nám důvěrně známé. Týkalo se to prezidentských voleb v roce 2018 a účasti V. V. Putina v nich. Samozřejmě, že odpověděl, že ještě počká a dá včas vědět, jak se rozhodl…

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře