Německá kancléřka Angela Merkelová ztratila poslední spojence v Evropě, a tím odsoudila zemi do úplné izolace, píše Die Welt.

Kontroverzní řešení Merkelové se obrací proti ni se stále ničivějšími důsledky. Mezi nespokojenými státy se již vytvořily dva tábory: na jedné straně – Řecko, Portugalsko, Španělsko a Itálie, které nejsou ochotny nadále tolerovat ekonomický diktát Německa, na druhé straně – východoevropské státy, které už nechtějí slyšet o politice „otevřených dveří” a vzít si migranti, poznamenaly noviny.

Vedoucí evropští představitelé neváhají podrobit skepsi optimistické předpovědi kancléřky. Takže, italský premiér Renzi ostře kritizoval poslední summit v Bratislavě, když nazval setkání ničím jiným, než „pěknou plavbou na Dunaji”, která nemůže ovlivnit řešení problémů, jimž EU čelí.

Vzhledem k tomu, nakolik kancléřka doufala vyřešení krize na tomto setkání, poznámky z úst „starého přítele Renziho”, jsou pro Merkelovou skutečným políčkem do tváře, zdůrazňuje autor v článku.

S výjimkou Evropské komise v Bruselu, se nemá kancléřka na koho spoléhat. Jeden z jejích spojenců, britský premiér James Cameron, kterého Merkelová podpořila příkladným přátelstvím zmizel v historii.

Další zastánce její politiky, rakouský kancléř Werner Faymann, byl nucen odejít kvůli masové migraci. Ostatní politici – od Bratislavy do Bukurešti – nechápou, proč by měli hostit davy uprchlíků, zatímco jejich občané jsou nuceni jít při hledání práce do západní Evropy, uvedl deník.

Zdá se, že evropští „přátelé”, na které se Merkelová spoléhala, se postupně přeměňují na její nepřátele, a velmi brzy se cesty Německa a zbytku Evropy rozejdou, uzavřel chmurně autor.

(KPa, pz.cz, Foto: 360b / Shutterstock.com)

Komentáře