Na tiskové konferenci po setkání hlav států BRICS, které se konalo v indickém státě Goa, ruský prezident Vladimir Putin komentoval americkou volební kampaň a obvinění proti Rusku za útoky hackerů.

Popsal rovněž, jak americké zpravodajské agentury ignorovaly zprávu FSB o hrozbě, kterou představují bratři Carnajevovi. Kromě toho vyloučil možnost zrušení ruského protiembarga, uvedla stanice Rossia Today.
„Chci ujistit všechny, včetně našich amerických partnerů a přátel – nechystáme se ovlivňovat průběh volební kampaně, ve Spojených státech. A odpověď je velmi jednoduchá – nevíme, co se stane po prezidentských volbách ve Spojených státech,” řekl.K Donaldu Trumpovi uvedl, že Rusko je vždy připraveno spolupracovat s těmi, kteří budou spolupracovat s ním. Podle něj Trump opakovaně vyzval k takové spolupráci v boji proti terorismu. Podle něj Hillary Clintonová zvolila agresivní rétoriku proti Moskvě.

Ruský prezident komentoval nedávné prohlášení viceprezidenta USA Josepha Bidena o opatřeních proti Moskvě v reakci na útoky hackerů, na nichž se údajně podílí Rusko. Americký viceprezident slíbil v tomto ohledu vyslat signál do Kremlu (ovšem dodnes USA žádné důkazy nepředložily – pozn. red.). Putin uvedl: „Jsme schopni si je posílat navzájem.”

„Nu, podle našich amerických přátel můžeme očekávat cokoliv. A co řekl nového? Copak my nevíme, že orgány Spojených států vedou špionáž a odposlechy proti všem? To vše je dobře známo dlouhou dobu, to není žádným tajemstvím, a že na to utrácí miliardy dolarů – CIA pracuje, NSA pracuje i ostatní služby,” zdůraznil s tím, že jedinou novinkou je, že to přiznal někdo tak vysoce postavený: Za prvé, že se tím zabývají, a za druhé, že tím hrozí, což porušuje normy mezinárodní komunikace. „No, zdá se, že jsou trochu nervózní,” řekl ruský vůdce.

  Putin promluvil o tom, v čem se skrývá síla Ruska

 Zhoršení vztahů s USA

Putin vyjádřil naději, že po volebním období ve Spojených státech bude mít šanci obnovení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Podle jeho názoru, je to nyní nemožné, protože je pro prezidentské kandidáty vyhodné vytvářet obraz Ruska jako nepřítele, proti kterému lze sjednotit národ. V případě neřešených vlstních problémů je třeba odvést pozornost.

„Jak na to? Vytvořte například obraz nepřítele a sjednoťte národ v boji proti tomuto nepříteli. Obraz nepřítele v podobě Íránu a íránské jaderné hrozby není příliš efektivní, ale v případě Ruska – to je mnohem zajímavější. A podle mého názoru se tato karta nyní aktivně rozehrává. Škoda, že na základě aktuálních vnitropolitických problémů jsou obětovány rusko-americké vztahy, protože to ničí mezinárodní vztahy obecně,” poznamenal Putin.

V reakci na komentář ze strany jednoho z novinářů, že se vztahy ochladily v důsledku konfliktu v Sýrii, Putin řekl, že tomu tak není.

„Vzpomeňte si, co se stalo v Jugoslávii – tady to začalo. To jsem ještě prezidentem nebyl,“ upozornil a dodal, že tehdy proti politice Západu v Jugoslávii vystoupil Boris Jelcin, a začal ji kritizovat.

Ruský prezident opět zdůraznil, že se vztahy s Washingtonem zhoršily ne kvůli neshodám o Sýrii. “Ale kvůli pokusům jedné země určovat celému světu svá rozhodnutí,“ uvedl.

Varování z Ruska

Na dotaz ohledně vyšetřování teroristických útoků v maratonu v Bostonu, Vladimir Putin řekl, že osobně dával rozkazy, aby se varovaly americké tajné služby. Rusko zasílalo informace USA, že “lidé, kteří jsou nebezpeční” připravují teroristické útoky. Podle prezidenta, FSB navrhovala americké zpravodajské agentuře FBI spolupráci.

„Ale jak čas ubíhal, nepřišla žádná odpověď. Alexander Bortnikov (ředitel FSB) za mnou přišel a řekl mi o tom. Řekl jsem mu: „Znovu napište.” Opět napsal. Po druhé nebo potřetí jsme obdrželi odpověď: Oni (bratři Carnajevovi) jsou občany USA, nevměšujte se, poradíme si sami. Řekl jsem, no dobrá, budiž,” řekl Putin.

  Islámský stát se musel bránit náletům Turecka

Současně Vladimir Putin také zdůraznil, že spolupráce v boji proti terorismu mezi Ruskem a USA stále poračuje. Například v souvislosti s přípravou olympijských her v Soči „americká strana a americké zpravodajské služby vytvořily skutečné pracovní partnerství, a pomohly k zajištění bezpečnosti.” Prezident zdůraznil, že ruská strana je za to vděčná.

O odstranění protiembarga

Na otázku o možnosti zmírnění či zrušení protisankce proti Západu, Vladimir Putin krátce nejprve odpověděl: „Ani ň.” Pak dodal, že si to Rusko prostě nemůže dovolit.

„Řekl jsem to stručně, ale přesně. Pokusím se to vysvětlit. Nesouhlasím s vámi – to nejsou protisankce, ale protiopatření k ochraně našeho trhu. Vynucená opatření,”uvedl ruský vůdce. Když už mluvil o protiruských sankcích, Putin poznamenal, že mají jediný účel – zastrašení Ruska, nikoli řešení skutečných problémů.

Komentáře