Americký prezidentský kandidát Donald Trump není prvně obviněn z touhy spolupracovat s Ruskem, ale podobnou taktiku spolupráce nyní provádí současný ministr zahraničí John Kerry.

V rozhovoru pro CNN to uvedl bývalý ředitel CIA Michael Hayden, ale s tím, že Washington by měl vždy pamatovat na své vlastní zájmy a zájmy svých spojenců.

„Trump otevřeně prohlásil o možnosti zlepšení vztahů s Putinovým Ruskem, proč ne? Někteří ho odsuzují s tím, že je to v rozporu s americkou zahraniční politikou. Ale například, prezident Obama, prohlásil, že chce jednat s Íránem. Co je tedy špatného na dobrém vztahu s Putinem?“ řekl Michael Hayden.

„To není špatná věc, mít dobrý vztah, to podporuji, ale za rozumných podmínek. Ale když Trump řekl, že bude jednat o uznání nelegálního připojení Krymu, obávám se, ale že dobré vztahy s Ruskem neznamenají ústupky v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu, výměnou za určité sliby dobrého chování Ruska a spolupráce v jiných částech světa,“ dodal Hayden.

„Ale než začnete příliš odsuzovat pana Trumpa, musím říci, že nyní vidíme něco podobného v Sýrii: americký ministr zahraničí John Kerry jedná s ruskou stranou o předání amerických informací. A dohoda do určité míry může být považována za spolupráci, kterou navrhuje pan Trump,“podotknul Hayden.

„Takže prakticky Obamova administrativa se ubírá směrem, který pan Trump navrhuje, je to vidět na situaci v Sýrii. Já podporuji zlepšení vztahů s Ruskem, ale ne na úkor přerozdělení sfér vlivu, například Ruska ve východní Evropě a nikoliv na úkor našich přátel v regionu,“ vysvětluje exšéf CIA .

(KPa, pz.cz, Foto: ID1974 / Shutterstock.com)

Komentáře