Americký průzkum US Geological Survey zjistil během testů nepříjemnou pravdu, kterou jsou antikoncepční látky v pitné vodě, kterou lidé konzumují každým dnem. Studie z předchozích týdnů Scientific Report uvádí, že se v pitné vodě po celých Spojených státech, ale také v jiných zemí, objevuje syntetický hormon EE2. Výzkumníci ze Spojených států během testů použili rybu Medaku japonskou, na které se všeobecně provádějí laboratorní pokusy a bylo dokázáno, že došlo k poklesu intenzity oplodnění a k zvýšení výskytu úmrtnosti embrya, což narušilo populační dynamiku. V následujících generacích nastalo 30-procentní snížení porodnosti, uvádějí vědci ze Spojených států.

US Geological Survey: V pitné vodě po celých Spojených státech, ale i v jiných zemích se objevuje hormon EE2

Ramji Bhandari, člen z univerzity v Missouri a hostující vědec v US Geological Survey k výsledkům studie dodal, že i když látky nemají právě vliv na životnost ryb, může to negativně ovlivnit budoucí generace. Prudký pokles by se měl očekávat od čtvrté generace, tvrdí vědci z univerzity.

Čtěte dále: USA brzy budou čelit katastrofě horší, než byla Fukušima

Případ už komentovalo OSN, jenž tvrdí, že občané ve Spojených státech patří na světovou špičku v užívání antikoncepce, přičemž se odhaduje, že až 10.5 milionu žen z USA používá antikoncepční tablety.

(KPa, ca.cz, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře