Turecký poslanec Shamil Tayyar velmi bolestivě reagoval na vítězství CSKA Moskva v Istanbulu nad Fenerbahce ve finále Euroligy basketbalu. Poslanec z vládnoucí strany v Turecku – Strany spravedlnosti a rozvoje – navrhl, zřejmě v odvetu, zopakovat útok na ruské vojenské letadlo.

Turecký poslanec Shamil Tayyar takticky vyzval k sestřelení dalšího ruského vojenského letadla

„Chci, aby bylo sestřeleno další ruské letadlo,” napsal Tayyar ve svém mikroblogu na Twitteru poté, co zápas skončil s výsledkem 101: 96 ve prospěch Rusů.

Turecký poslanec to možná myslel v nadsázce, těžko říci, ale Rusové jsou na takové zmínky i na žertování v této věci alergičtí.

Jak připomněl agentura RIA Novosti, vztahy mezi Ankarou a Moskvou jsou v krizi po incidentu s Su-24, který byl sestřelen tureckým letectvem 24. listopadu nad syrským územím. Ruský prezident Vladimir Putin to tehdy označil za „bodnutí do zad příznivcemi teroristů” a nařídil řadu ekonomických sankcí vůči Turecku.

Vláda prezidenta Erdogana se dodnes odmítá za incident omluvit, a nedávno dokonce turecký soud propustil na svobodu podezřelého z vraždy ruského pilota, který seskočil padákem ze zasažené stíhačky Su-24.

(KPa, pz.cz, Foto: Meoita / Shutterstock.com)

Komentáře