Vysocí vojenští činitelé ve Spojených státech záměrně nafukují „ruskou hrozbu”, aby se zvýšil rozpočet na obranu. Tato pozice stále častěji naráží na odpor a kritiku jak v Pentagonu, tak u vysloužilých vojenských autorit, píše americké vydání Politico.

Politico zveřejnilo ve svém vydání kontroverzní článek o možném “nafukování” ruské hrozby ze strany USA

Mark Perry v článku připomíná, že před měsícem na zasedání podvýboru amerického Senátu o ozbrojených silách byla představena „chmurná varování o budoucnosti americké armády” v případě, že obranný rozpočet nebude zvýšen, Spojeným státům hrozí, že budou překonány v palebné síle a v počtu vojáků v další válce, a zejména při konfrontaci s Ruskem.

„Armáda budoucnosti je příliš malá, aby zajištila bezpečnosti národa” v porovnání s potenciálem rostoucí Putinově armády, deklarovali v Senátu čtyři nejvlivnější vojáci, mezi nimiž byl generálporučík Herbert McMaster. Tento názor není neobvyklý u vysokých vojenských činitelů, zdůrazňuje autor článku, ale ne každý ho sdílí.

Podle Marka Perryho jde jeden z projevů Pentagonu nesoucí se „panikářském” duchu „nebe se hroutí”.  „Ti kluci chtějí, abychom věřili, že Rusové měří 3 metry. Ale je tu jednodušší vysvětlení: americká armáda hledá cíl a chce získat větší podíl na rozpočtu. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je tvrdit, že Rusové jsou schopni zaútočit v našem týlu a z obou stran. Takový nesmysl!” cituje slova autora anonymního vojenského úředníka.

Podle autora článku, stanovisko v Pentagonu, jak reagovat na snížení vojenského rozpočtu je rozděleno. V sázce je strategická budoucnost armády USA: zda by měla modernizovat arzenál nebo se rozhodnout pro zvýšení počtu vojáků? V dubnu vojenské velení udělalo svoji volbu: s cílem čelit Rusku by mělo provádět obojí. Ale stále více vojáků v Pentagonu věří, že se jejich nadřízení nepoučili z Afghánistánu a Iráku a nafukují cizí hrozbu jen, aby „urvali kus většího rozpočtu na obranu,” sdělil Mark Perry.

  Horst Seehofer: Musíme mít mešity v Německu pod kontrolou!

Čísla jsou pravděpodobně na straně těch, kteří obhajují reformy. Perry představil výsledky nedávných odhadů, podle kterého USA vydávají na obranu 7 krát více než Rusko (598 miliard dolarů oproti 84 miliardám), v americké armádě slouží téměř dvakrát více vojáků než ruské (1.400.000 vs. 766 tisíc). V arzenálu Američanů téměř 6 krát více vrtulníků (6 tisíc ve srovnání s 1,2 tisíci). A 3krát více stíhaček. Nicméně, uvedl autor, je také pravda, že ve službě ruské armády je dvakrát tolik tanků (15 tisíc proti 8,8 tisícům). Reformátoři poukazují, že je absurdní tvrdit, že je americká armáda je v potížích, při pohledu na tyto čísla.

Mezi nejvýznamnější kritiky „alarmistů” je David Deptula, generálporučík amerického letectva ve výslužbě. Ten řekl Marku Perrymu takto: „Je čas přestat mávat rudou košilí. Vyžadují více prostředků kvůli tomu, abychom nesli ztráty – to je budíček k vypracování nového přístupu, a ne proto, abychom posílali stále více vojáků do mlýnku na maso.” Podle Deptula je velmi nepravděpodobné, že americká armáda bude poražena, a generálporučík Herbert McMaster nezapočítal do svých výpočtů rozsah amerického letectva.

Když generál ve výslužbě Wesley Clark řekl Politico že ruské tanky dosáhly téměř nezranitelnosti  vůči protitankovým střelám, některé vojáci ho zkritizovali. „To je nesmysl! Pokud by Rusové  vyrobili tanky, které nemohou být zničeny, bylo by to poprvé v historii válečnictví.”

Veřejná vystoupení Clarka vypadají, jako by usiloval o konfrontaci s Ruskem: jednou dokonce srovnal Putinovo Rusko s nacistickým Německem, a nedávno uvedl předpoklad, že stažení ruských vojsk ze Sýrie se konalo kvůli posílení vojsk na hranicích s Ukrajinou, což v praxi může znamenat „konec Evropské unie”.

Taková panikářská rétorika, upozornil Mark Perry, se používá nejen v americké armádě. Někteří vysocí představitelé Pentagonu řekli autorovi článku, že jsou silně znepokojeni provokativními prohlášeními Philipa Breedlave, který donedávna sloužil jako velitel sil NATO v Evropě.

  Průzkum: 55% obyvatel Evropy souhlasí s Donaldem Trumpem!

Na začátku března Breedlove novinářům řekl, že situace na Ukrajině se „každým dnem zhoršuje”, a že Rusko v tomto konfliktu „zvýšilo sázky”, posílá tam více než tisíc bojových vozidel, ruskou armádu, nejmodernější protiletadlové komplexy a dělostřelectvo.Jeden z úředníků Pentagonu řekl Marku Perrymu, že to není pravda: „Nemám ponětí, odkud to bere.” Kromě toho poradci německé kancléřky Angely Merkelové nazývají prohlášení Breedlave „nebezpečnou propagandou”. Německý Der Spiegel dokonce zveřejnil Breedlavův soubor příkazů, které „hrály do rukou protiruským příznivcům konzervativců v Kongresu a NATO”.

Nicméně to znamená, že debata o tom, zda bude americká armáda přemožena v palebné síle a v počtu vojáků v příští válce, zřejmě brzy neskončí. „Jak je dobře známo všem hrdinům tohoto článku, prohlášení o slabosti americké armády, a to zejména v průběhu prezidentských voleb, poskytuje živnou půdu pro ty voliče, kteří vidí teroristu za každým rohem a ruského vojáka ze všech stran,“ dospěl k závěru Mark Perry.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře