Společnost STEM, jenž prováděla průzkum v České republice ohledně nově příchozích žadatelů o azyl do Evropy, tvrdí, že více než 70% Čechů považuje cizince za bezpečnostní riziko. Pouze jedna čtvrtina z dotázaných tvrdí, že má právo každý cizinec na udělení šance pro získání státního občanství. Pouhá čtvrtina dotázaných Čechů tvrdí, že mají cizinci právo žít podle vlastních tradic bez ohledu na etnickou či národnostní příslušnost. Respondenti také ve většině případů tvrdili, že se Česká republika chová značně předpojatě k dané problematice.

Více než 70% Čechů považuje cizince za bezpečnostní riziko! Čtvrtina respondentů nepovažuje cizince za riziko

Podle vyjádření společnosti STEM, jenž prováděla na území České republiky průzkum, je fóbie z cizinců způsobena aktuální uprchlickou krizí, jenž značně ovlivnila názory většiny dotázaných. Potvrzuje to srovnání výsledků před dvěma roky, kdy souhlasila polovina respondentů s životem cizinců v ČR bez ohledu na etnickou či národnostní příslušnost, aktuálně souhlasila pouhá jedna čtvrtina respondentů.

Čtěte dále: Uprchlíci utekli před náhlým útokem IS k turecké hranici

Společnost STEM však tvrdí, že se nejedná o kritická čísla, ale o zvýšení citlivosti obyvatelstva vůči určitým etnikům. Postoj Čechů k Američanům, Francouzům nebo Němcům se podle společnosti nezměnil. Zvýšenou citlivost je však možné sledovat u Arabů, Turků nebo Syřanů.

(KPa, ca.cz, kv.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře