Válka v Sýrii ukázala, že Turecko je jednou ze slabin Západu, zejména NATO, píše izraelský deník Jerusalem Post. Ankara balancuje na pokraji války s Ruskem, ale pro alianci není tato válka nezbytná. Putin velmi dobře chápe, že ruský konflikt s Tureckem by mohl rozdělit NATO – a proto se musí západní země co nejdříve distancovat od Erdogana a jeho vlády, vyzývá autor článku.

Izraelský deník Jerusalem Post nabádá NATO k izolaci od tureckého prezidenta Erdogana

Válka v Sýrii odhalila několik slabin Západu, tvrdí novinář Brad Patty v deníku Jerusalem Post. Evropskou stabilitu narušil tok uprchlíků, migrantů a jejich počet neustále roste. A turecké akce ještě více destabilizují situaci.

Turecké a ruské jednotky již vedou vojenské operace – zatím na opačných stranách turecko-syrské hranice. Ale je zde riziko střetu mezi Ruska a člena NATO, míní autor. Tomu se jen těsně uniklo, když Turecko sestřelilo ruské letadlo. Moskva pak šla do ekonomických sankcí namísto vojenské akce. Turecko v reakci vytvořilo koridory k vyhladovění kurdských vesnic.

Americký ministr zahraničí John Kerry řekl v té době, že tato opatření jsou v rozporu se zákony války – ale tehdy mluvil o Sýrii. Turecko za tyto akce neodsoudil – stejně jako za porušování lidských práv, připomíná autor. A přitom individuální práva a svobody jsou na Západě považována za základ politického systému. Turecko narušuje americký boj proti IS, když vystavuje Kurdy bombardování. A nejenže neblokuje obchodní cesty používané IS a Frontou an-Nusrá v Sýrii, ale dokonce napomáhá tomuto nelegálnímu obchodu, uvedl komentátor.

Někteří analytici a experti ve světle těchto a dalších faktů navrhli vyloučit Turecko z NATO. „Ale přitom neexistuje žádný mechanismus zbavení členství v NATO.”Všechna rozhodnutí musí být přijata aliancí jednomyslně. V důsledku toho je pro zavedení mechanismu zbavení členství nutný souhlas Turecka. A je nepravděpodobné, že to odsouhlasí: vždyť členství v NATO mu dává možnost diktovat podmínky Spojeným státům i Evropě.

Pokud NATO nepodpoří Turecko v případě konfliktu s Ruskem, spojenectví se rozbije, varuje autor Jerusalem Post. „Ale Erdogan si nezaslouží západní podporu. Pokud je na výběr: odhodit Turecko nebo začít válku s Ruskem, pak je volba jasná – odhodit Turecko.” A protože se Putin chytře chová v takových situacích, pak tato volba padne na Západ právě v době, kdy Erdogan bude vypadat odpudivě v očích západní veřejnost, uvedl Brad Patty.

„Trhlina v NATO se odrazí i na pobaltské státy,” tvrdí. To je důvod, proč by Spojené státy měly vynaložit veškeré úsilí, aby chránily sebe a západní Evropu před bezohlednými akcemi Erdogana. Nejdříve musí Kerry zkritizovat Turecko, stejně jako tvrdě kritizoval Sýrii, vybízí Patty. Západ také musí „často vystupovat veřejně o západních hodnotách, jako je například individuální svoboda a svoboda svědomí a postavit se proti válečným zločinům tureckých orgánů”.

Turecké úřady se již hodně vzdálily odkazu velkého politika a reformátora Atatürka, prohlašuje  autor na stránkách Jerusalem Post. Je přesvědčen, že jednoznačné varování zemí NATO, že Turecko ztratí svůj status „opravdového člena NATO”, může zpomalit nejhorší ze zločinných akcí Erdogana proti svým vlastním lidem – vůči „moderně orientovaným Turkům” a Kurdům. „Bude to dobré a správné: vždyť to ochrání práva, svobodu a životy slušných lidí, které bychom měli podporovat,” zdůraznil Brad Patty.

„I kdyby by Turecko neposlouchalo na tato upozornění, budou alespoň základem pro přesvědčení, že NATO bez Turecka zůstává silné a významné. A pro lidi, kteří podporují západní ideály svobody jednotlivce, bude NATO i nadále nedotknutelné,” uzavírá poněkud optimisticky autor.

(KPa, pz.cz, Foto: Drop of Light / Shutterstock.com)

Komentáře