Jako parazit funguje americká ekonomika na zbytku světa už prakticky od II. sv. války. Éra petrodolaru pomalu končí, a tak americká administrativa protlačila nevídaný zákon, který doslova přepisuje dějiny lidstva.

Barack Obama podepsal zákon, který mysl nebere

Foto: Joseph Sohm / Shutterstock.com
Foto: Joseph Sohm / Shutterstock.com

Zákon Space Act of 2015, který před několika dny podepsal Barack Obama, dává americkým občanům a americkým firmám právo vlastnit a těžebně využívat zdroje nebeských těles, ale bez toho, aby vlastnili nosiče těchto zdrojů jako takové, tedy samotná tělesa, planety anebo pozemky na nich. To totiž zakazuje smlouva Outer Space Treaty of 1967 uzavřená mezi Sovětským Svazem a USA. Nový americký zákon tuto smlouvu však skandálně obchází. Američané tak sice nebudou těleso, které se rozhodnou vytěžit, vlastnit jako takové, ale to jim podle tohoto nového zákona nebude bránit v legálním vlastnictví takto získaných zdrojů z tohoto tělesa.

Jde doslova o šok, protože to je vesmírný banditismus. Nevlastníte území, nevlastní pozemek, nevlastníte těleso, ale to vám podle nového amerického zákona, jako Američanovi, nebrání v tom, abyste přijeli s těžební soustavou a vyplundrovali oblast až na kost. Teď taková otázka: „Nepřipomíná vám to lehce chování amerických firem v některých státech i tady dole na planetě Zemi?“ Není přece potřeba vlastnit nějaké území, stačí prostě destabilizovat cílovou zemi, rozvrátit její vládu a poté v nastalém chaosu přijet s těžebními systémy a začít rejžovat.

Není proto překvapující, že stejným mustrem se teď americká administrativa dívá i směrem vzhůru k nebi. Jenom je otázkou, kdy se strhne první válka ve vesmíru o nějaký kus asteroidu, který objeví evropská sonda, přistane na ní čínská sonda, aby odebrala vzorky a Američané se potom budou s Čínou a EU přetahovat o těžební práva. Pokud totiž americký zákon dává právo americkým firmám vlastnit zcela legálně suroviny vytěžené z pozemku nebo tělesa, které americké firmě vůbec nepatří, potom jde o vesmírný banditismus, nebo také o parazitismus, protože bandita, ani parazit, nepotřebují objekt, ze kterého těží suroviny, nijak vlastnit.

Cesta k záchraně dolaru skrze asteroidy?

Dovedu si představit, že Američané začnou vydávat státní dluhopisy kryté „zdroji“, které poletují okolo Země ve vesmíru. To by docela dávalo smysl. Potom by se ani nemuselo nic těžit, šlo by jen o fiktivní těžbu, fiat-mining. Čína půjčí USA peníze, ty to zaručí asteroidem, v němž americká sonda objevila zlato a drahé kovy. Ani Čína, ani USA zatím nebudou mít cestu, jak to dostat dolů na Zemi ty nerosty, ale to neznamená, že s asteroidy nepůjde už jaksi dopředu obchodovat, stačí je na oběžné dráze zabalit do kusu hadru, a tím nad nimi převzít vlastnictví a kontrolu. Petrodolar bude ve srovnání s tímhle nakonec seriozní měnový systém, protože kšeftování s šutrama na oběžné dráze může být cesta k záchraně dolaru. Chápete už, proč Obama po nástupu do funkce prohlásil, že směr NASA se změní, že se má zaměřit hlavně na průzkum asteroidů namísto dobývání Marsu? Minulý rok se objevily konkrétní obrysy toho, co je tím sledováno.

Komentáře