Turecké bezpečnostní složky zatkly 18 údajných příznivců muslimského duchovního Fethullaha Gülena, který je považován za nepřítele prezidenta Tayyipa Erdogana, uvedla turecká státní agentura Anadolu. Mezi zatčenými jsou i vysocí policejní důstojníci.

Zatykače byly vydány pro 27 osob ve 13 provinciích, ale většinou v Istanbulu. Operace byla zaměřena na bývalé důstojníky a policejní velitele, uvedla soukromá tisková agentura Dogan. Minulý měsíc bylo ze stejného důvodu zatčeno 57 lidí, včetně vyšších policejních důstojníků a dalších úředníků, v západním městě Izmir. Žalobci tvrdili, že zadržení patřili k islámskému hnutí „Gulen“.

Turecko zatklo příznivce protivníka současného prezidenta Turecka

Hnutí „Gulen“ bylo kdysi podporovatelem Erdogana a získalo hodně vlivu v mocenských strukturách. Nicméně, tehdejší premiér se proti hnutí obrátil a prohlašoval, že Gulen a jeho následovníci se snaží vybudovat „paralelní stát“. Co by mohlo vyvolat hněv Erdogana je vyšetřování korupce prezidentských vnitřních kruhů, které bylo zahájeno v roce 2013 hnutím a jeho podporovateli v policejních kruzích a soudnictví.

Gulen žil v USA od roku 1999, a v Turecku je vydán příkaz k jeho zatčení s možným trestem odnětí svobody až na 34 let za údajné pokusy donutit Erdogana odstoupit. Gulen tato tvrzení popírá. Tato zatčení proběhla čtrnáct dní poté, co byl zatčen šéfredaktor deníku Cumhuriyet za údajnou špionáž a velezradu. Deník v květnu publikoval fotky zbraní, které pak byly údajně převezeny do Sýrie tureckou zpravodajskou agenturou. Deník uvedl, že při pašování zbraní přistihl Turecko nejméně dvakrát od roku 2014. Editor Can Dundar u soudu uvedl, že „bránil žurnalistiku a práva veřejnosti získávat zprávy a vědět pravdu o jejich vládě, která je krmí lží.“

Počátek občanské války v Turecku

Před měsícem, před volbami, po kterých zvítězila Evroganova strana AKP, byli zadrženi dva redaktoři levicového tureckého časopisu za zveřejnění kontroverzního článku s názvem „Počátek občanské války v Turecku.“ V článku bylo uvedeno, že potenciální vítězství strany AKP zhorší napětí s kurdskou menšinou v zemi. Redaktoři byli obviněni z „pokusu o násilné svržení vlády.“

  Rakousko čeká opakování prezidentských voleb možná už na podzim

Ve stejný den bylo propuštěno 58 novinářů mediální skupiny Koza Ipek, za údajné napojení na Gulen. Na konci října, pár dní před volbami, policie zaútočila na opoziční televizní stanici, která byla rovněž ve vlastnictví mediální skupiny Koza Ipek Holding. Zaměstnancům Koza Ipek byl zakázán vstup i odchod z budovy, a vysílání bylo zastaveno bezpečnostními silami. Později musel být použit slzný plyn a vodní děla proti protestům, které následovaly po zátahu. Došlo v velkým potyčkám s policií a na místě činu byly zadrženy desítky demonstrantů.

Zdroj: svobodnenoviny.eu
Foto: yakub88 / Shutterstock.com

Komentáře