Ve středu uprchlické krize a se zvýšenou hrozbou teroristických útoků jsou velmi alarmující čísla, která ukazují, že je na obzoru masový exodus švédských policistů ze služby. Až 8 z 10 policistů přemýšlí o rezignaci. To vyplynulo z nejnovějšího průzkumu v řadách švédské policie.

Hlavními důvody jsou nízké mzdy a pokračující reorganizace.Policie má od ledna letošního roku pracovat v nové, kombinované organizaci namísto 21 místních úřadů. Ale nová organizace není nijak zvlášť vítána.

Švédsko: Policisté hodlají ve velkých počtech opustit řadu sboru. Kdo bude chránit obyvatele před migranty?

Zaměstnanci jsou nespokojeni jak s pracovními podmínkami, tak s nízkými platy.V průzkumu 60 procent dotázaných uvedlo, že přemýšlelo o rezignaci z důvodu nízkých mezd, a 40 procent uvedlo, že přemýšlelo o rezignaci z důvodu reorganizace.

„Jedná se o velmi vážná čísla a oba národní policejní šéfové Dan Eliasson a ministr Anders Ygeman by měli naslouchat frustraci našich členů, „ říká Lena Nitz, předsedkyně Policejního federace ve švédské televizi. Právě teď s přílivem uprchlíků, šířením terorismu a s tím souvisejícím nárůstem závažné trestné činnosti, je to ještě nebezpečnější.

Ve švédské policii na začátku loňského roku bylo zaměstnáno celkem 20,051 osob, ale 300 policistů opustilo zaměstnání v posledních 18 měsících a 110 v prvních šesti měsících tohoto roku. Takže … pokud se policie bude postupně minimalizovat, kdo ochrání švédskou společnost před důsledky migrační vlny?

Například řada domácností v několika švédských městech obdržela minulý týden anonymní výhrůžné dopisy podepsané islámským státem a s vlajkou této teroristické organizace. Anonym vyhrožuje „nevěřícím“, že pokud nekonvertují k islámu nebo nezaplatí náboženskou daň podle práva šaría pod názvem džizja, budou popraveni.

Výhrůžné dopisy, ze kterých skutečně mrazí, dorazily do několika měst včetně Stockholmu.

„Ve jménu milosrdného Alláha, plného milosti. Ti, kteří jsou nevěřící budou za tři dny sťati ve svých vlastních domech.
Musíte si vybrat mezi těmito třemi možnostmi:
1. Konvertovat k islámu.
2. Platit džizju za ochranu.
3. Pokud ne, budete sťati.
Policie vás neochrání ani nezabrání tomu, že budete zavražděni. Smrt je připravena pro vás všechny.“ 

Švédské rozhlasové stanice uvedly, že policie vyšetřuje stále nové hrozby a snaží se najít společného jmenovatele i podobných varování v minulosti. Nicméně dopisy byly doručeny minulý čtvrtek 10. prosince a doposud se žádná výhružka nenaplnila. Přesto bere policie tyto dopisy velmi vážně a přijala mimořádná bezpečnostní opatření. Do vyšetřování se zapojila i švédská tajná služba, jejíž specialisté podrobně analyzují text včetně vzorků DNA.

  Švédský premiér je ochoten nasadit armádu, aby zničil kriminální imigrantské gangy

Ve Švédsku vzrůstá napětí ve společnosti od té doby, kdy země přijala více než 200 tisíc uprchlíků. Od listopadu zjišťuje policie na všech hraničních přechodech identitu migrantů. Jenomže situace ve Švédsku začíná být vážná, například v říjnu byli napadeni členové asyrské křesťanské komunity v Göteborgu – jejich restaurace a podniky byly pomalovány výhružnými graffiti. Markus Samuelsson, jeden z 3000 asyrských křesťanů žijících v Göteborgu řekl, že zdi jeho restauraci byly pomalovány nápisy „Konvertuj nebo zemři“ a „Chalífát je tady!“

Přestože všechny okolnosti naznačují, že za útoky jsou islámističtí radikálové, kteří vedou proti Západu psychologickou válku, nepodařilo se švédské policii dopadnout ani jednoho podezřelého.  Švédsko je vedle Německa pro uprchlíky zemí zaslíbenou, ale je zřejmé, že jeho kapacity jsou vyčerpány.

Foto: Tupungato / Shutterstock.com
Zdroj: Pravyprostor.cz

Komentáře