Před několika dny začala používat ruská armáda v Sýrii nový protiletadlový raketový systém, který je hrozbou pro nepřátelské letectvo, které by se v budoucnu snažilo vniknout do leteckého prostoru Sýrie. Jedná se tak o reakci ruského prezidenta Vladimira Putina, který reaguje na kauzu kolem sestřelení letadla ruské armády, jenž bylo sestřeleno před několika týdny nad územím Turecka.

Ruský prezident poznamenal, že si teprve teď může někdo zkusit “zalétat” nad územím Sýrie. Na toto uvedení nového systému zareagovali také ve Washingtonu, kde nařídili okamžité zastavení veškerých letů nad Sýrií. Podle tajného zdroje přímo z Bílého domu se však jedná pouze o dočasné zastavení leteckých akcí americké armády.

Ruská armáda zahájila v Sýrii provoz protiletadlového sytému S-400. USA omezuje dočasně letecký provoz

K nasazení tohoto protiletadlového systému se v USA vyjádřili tak, že považují tento akt za projev nebezpečné provokace. Není to ovšem samotné zavedení tohoto systému, co USA znepokojuje. Ve světě projevilo zájem již několik velmocí o tento vojenský systém. Tuto vojenskou technologii si objednaly armády z Číny a Indie. Na blízkém východě dokonce figuruje íránská armáda zastaralejším systémem S-300. Pozorovatel amerického The National Interest Dave Majumdar dodává, že oba tyto systémy jsou velice efektivní a dokáží z dané oblasti vytvořit nedobytné území.

Foto: Nickolay Vinokurov / Shutterstock.com

Komentáře