S narůstajícím vlivem teroristů z Islámského státu a jejich válečnými akcemi se množí otázky, kdo může za samotný vznik této teroristické skupiny a kdy tato skupina vlastně byla založena. K tomuto tématu se nedávno vyjádřil ve světě velice známý New York Times, který objasnil mnoho otázek kolem Islámského státu.

Většina odborníků přisuzuje tento vznik Islámského státu svržení diktátora Saddáma Husajna, který byl z vedení svržen v roce 2003 a také samotného zásahu koaličních vojsk. To se domnívali i samotní redaktoři z deníku New York Times. Islámský stát však vznikl podle dosud dostupných informací již za panování Saddáma Husajna. Kdo tedy může vznik této extrémistické skupiny, která terorizuje země na blízkém východě?

New York Times tvrdí, že Islámský stát vznikl již za vlády diktátora Saddáma Husajna, nikoliv po jeho svržení

Vznik Islámského státu již za režimu Saddáma Husajna, jenž zemřel v roce 2006, potvrdil i Kyle Orton z analytického centra Henry Jackson Society. Velký vliv na tomto vzniku měla tehdejší nacionalistická strana Baas, jenž změnila v roce 1986 kompletně politiku země. Autor článku uvádí, že v této době už se jednalo o první indícii, která poukazovala na změnu v politické orientaci  státu. Následovalo šíitské povstání v roce 1993, kdy se projevila ve větší míře islamizace obyvatel země.

Foto: Owen_Holdaway / Shutterstock.com

Komentáře