Italská politička Mogheriniová se při zasedání summitu G20 vyjádřila k postoji Evropské unie a sankcím, které unie společně s USA podala proti Rusku. Evropská unie měla totiž v plánu tyto sankce vůči Rusku prodloužit bez vědomí samotného Ruska. Proti tomuto návrhu však byla Itálie, která hlasovala proti prodloužení těchto sankcí. Jednalo se však o jedinou zemi, jenž stála na straně Ruska.

Většina zemí, včetně České republiky nebo Německa, jsou pro prodloužení ekonomických sankcí proti Rusku o dalšího půl roku. Důvodem těchto sankcí jsou vojenské intervence, které provádí ruská armáda na hranicích s Ukrajinou. Do dnešního dne tam totiž podle tamějších informací probíhají vojenské akce.

Mogheriniová: Evropská unie hodlá prodloužit ekonomické sankce proti Rusku, i přes boje Ruska v Sýrii

Podle italské političky na toto rozhodnutí Evropské unie nemá vliv ani to, že se Rusko v posledních týdnech angažuje bojem v Sýrii proti teroristům z Islámského státu a bojuje proti teroru, jenž se odehrál v Evropě. Uvedla to Migheriniová ve svém rozhovoru pro italský deník Corriere della Sebra. V zájmu Evropské unie je však nadále pokračovat ve spolupráci s Ruskem na současných problémech i za cenu, že budou prodlouženy sankce za vojenské akce na Ukrajině. Dále se politička vyjádřila k situaci v Sýrii a prezidentovi. Stejně jako ostatní státy unie si není jistá, zda je vhodné, aby vedl nadále Bašár Asad zemi jako prezident.

Komentáře