Evropská unie je v nebezpečí rozpadu a její podporovatelé musí bojovat, aby udrželi blok při životě, uvedl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, když posuzoval rostoucí sentiment proti EU po celém kontinentu. S probíhajícími potíži mnoha evropských států, spolu s uprchlickou krizí a rostoucím euroskepticismem, uvedl Schulz, je blok v nebezpečí kvůli aktivním silám, které se snaží blok roztrhat.

„Nikdo nemůže říci, zda EU bude stále existovat v této podobě za 10 let. Pokud to chceme, musíme proto velmi těžce bojovat,“ řekl Schulz německému deníku Die Welt.

Evropský parlament varuje: EU se může rozpadnout

Schulzovy připomínky byly v reakci na varování lucemburského ministra zahraničí a migrace Jeana Asselborna, který uvedl, že se blok může rychle rozpustit. Mnoho kritiků pochybuje o schopnosti EU existovat v její současné podobě po uprchlické krizi, která rozdělila členské státy a vedla k četným porušením volného pohybu v rámci Schengenského prostoru.

Až do nedávných dramatických událostí, které postihly blok, mnozí věřili, že projekt EU je nezvratný, ale Schulz uvedl, že „by mohl být samozřejmě obrácen“ a upozornil, že rostoucí nacionalismus by mohl vést ke vzkříšení hranic a stěn mezi členskými státy. „Byla by to katastrofa, protože tento druh Evropy vedl opakovaně náš kontinent ke katastrofě,“ dodal Schulz.

Proti-evropský sentiment v celé Evropě byl posílen vzestupem francouzské euroskeptické protimigrační strany Národní fronta, která rozbila francouzský systém dvou stran a vyhrála první kolo krajských voleb v zemi. To se stalo po nedávném vítězství euroskeptické strany Právo a spravedlnost v Polsku, zatímco v Británii budou občané hlasovat v referendu před koncem roku 2017 o tom, zda zůstat v EU.

Foto: Drop of Light / Shutterstock.com
Zdroj: svobodnenoviny.eu

Komentáře