Před několika dny proběhla už dlouho vyhlížená konference, jenž se měla týkat uprchlické krize a měl se vyřešit problém, který uprchlíci v Evropě svým počtem a chováním způsobují. Konference se odehrávala na Maltě a účastnili se ji lídři evropských zemí. Jelikož výdaje zemí na jednoho uprchlíka jsou v řádech několika tisíc euro, lídři se snažili přijít na řešení, jak tuto situaci ulehčit pro všechny. Po afrických zemích tedy členové evropských států žádali, aby se uprchlíci, jenž neobdrží azyl v některé z evropských zemí, vraceli do těchto krajin. V cestě stojí ovšem mezinárodní pravidla, která zemím Evropské unie nedovolují přesun uprchlíků zpět do afrických zemích.

Africkým státům dokonce byla nabídnuta finanční hotovost, která by měla tento celý proces usnadnit. Jednalo přesněji o částku dvou miliard dolarů, které ovšem zástupci afrických zemí odmítly. Tyto finance měly mimo jiného také sloužit podle dokumentů Evropské unie na podporu ekonomických programů, zdravotní péče nebo vzdělání.

Dvě miliardy není možná velké mění, které by ve velké míře pomohlo, ale jedná se o doplňkovou částku k dvaceti miliardám dolarů, které Afrika každoročně obdrží na rozvoj v jejich zemích. Přijímání uprchlíků se tedy muset ve značné míře omezit, jelikož kapacity v táborech pro uprchlíky se začínají rychle plnit.

Foto: punghi / Shutterstock.com

Komentáře