Američtí vojenští úředníci navrhli plány na rozšíření americké vojenské přítomnosti v Evropě ve snaze čelit Rusku v případě krize, podle nových zpráv. Na probíhajícím víkendovém fóru (Reagan National Defense Forum), vysocí američtí vojenští lídři uvedli, že Pentagon potřebuje poslat do Evropy více sil na základě rotačního programu, který umožňuje přítomnost několika amerických brigád na kontinentu v dané době,“ informoval v pondělí Wall Street Journal.

Generál Philip Breedlove, nejvyšší velitel spojeneckých sil v Severoatlantické alianci (NATO), prohlásil, že chce více sil nasazených v Evropě na základě rotačního programu. Breedlove uvedl, že konečné rozhodnutí o návrhu padne v „příštích několika měsících.“

Na fóru bylo také deklarováno, že USA posilují své vojenské cvičení v různých evropských zemích, aby se připravili na potenciální ruské vojenské vměšování.

Generál Mark Milley, náčelník štábu americké armády uvedl, že armáda přizpůsobuje svůj výcvik, aby se ujistila, že je americká armáda schopna čelit hrozbám ze strany ruských sil. Američtí vojáci se připravují proti hybridní válce, směsi regulérních a neregulérních sil s propagandou a nekonvenční taktikou vyvolat zmatek,“ poznamenal Milley.

Lídři americké obrany odsoudili prezidenta Vladimíra Putina za jeho „vojenskou agresi“ a hrozbu, a varovali, že Washington nesmí dovolit, aby Moskva spolupracovala se Západem v Sýrii.

Carter uvedl, že NATO potřebuje nový scénář

Lídři uvedli, že Putinova vojenská podpora syrského prezidenta Bašára Asada proti teroristům islámského státu je ve skutečnosti odvedení pozornosti navrženo tak, aby se odvedla pozornost od konfliktu na Ukrajině. Breedlove varoval, že spolupráce s Ruskem v Sýrii znamená, že Západ akceptoval ruskou anexi Krymu a podporuje proruské síly v ukrajinském Donbasu.

Vazby mezi Washingtonem a Moskvou se dostaly na bod mrazu poté, co Amerikou podporované síly svrhly bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče v únoru 2014.

  Praze hrozila jaderná válka! Objevila se na seznamu USA z 50. let

Americký ministr obrany Ashton Carter na stejném fóru varoval před tím, co sám nazývá ruská „agrese“, a dodal, že to vypadá, že Moskva chce „hrát spoiler“ „přiléváním benzínu“ do ohně v Sýrii. Carter poté pokračoval kritikou ruského „řinčení nukleárními zbraněmi“.

Carter uvedl, že NATO potřebuje „nový scénář“, aby odradilo Rusko.

USA přislíbily, že budou rozvíjet vojenské výcvikové základny v šesti zemích na nebo v blízkosti ruských hranic, včetně Lotyšska, Estonska, Litvy, Polska, Rumunska a Bulharska.

Již minulý týden bylo oznámeno, že USA se chystají nasadit navíc 4.000 vojáků na svých evropských vojenských základnách. Ruští úředníci tvrdí, že existuje rozdíl mezi rotačními silami a stálým vojenským posilováním. Ruští úředníci také tvrdí, že USA a NATO jsou skutečnými agresory v Evropě.

Komentáře