Americká armáda, respektive členové, jenž se podíleli na této akci, jsou podezřelí z úmyslného útoku na pracovníky nemocnice v Afghánském Kunduzu. K zničení nemocnice došlo už v minulém měsíci, ale teprve dnes se charitativní organizace pustila do boje se spravedlností. Podle vyjádření organizace se totiž nejednalo o žádná omyl, ale mířenou strategickou akci s cílem zabití pracovníků nemocnice v Kunduzu.

K celému incidentu se již vyjádřila americká vláda, která vzkázala své omluvy a ujišťuje veřejnost, že bude celý tento incident pečlivě prošetřovat a hodlá vyvodit důsledky tohoto omylu. Že se jednalo o omyl si však nemyslí lékaři bez hranic, kteří už k případu vydali svou úvahu.

Nevíme jestli naše nemocnice přišla o ochranný status v očích vojska, pokud ano, zajímalo by nás proč.

Proč se ale lékaři bez hranic domnívají, že se jednalo o plánovaný útok a ne o nešťastnou nehody ze strany americké armády? Podle jejich slov se nejednalo o jedinou zatoulanou bombu, která omylem zasáhla nemocnici, ale jednalo se o hodinové nálety podpořené výbušninami. Někteří účastníci, kteří přežili tento nálet uvádí, že se vojáci snažili také zasáhnout lékaře, kteří prchali z roje bomb, jenž zaplavil nemocnici. Pozice této nemocnice je v záznamech americké armády již od roku 2011, takže se nemohlo stát, že vojáci nevěděli kam nálože míří.

Foto: verzellenberg / Shutterstock.com

Komentáře